Sprzedaż mieszkania. O czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania można zorganizować samodzielnie, albo skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Podstawą jest przygotowanie dobrej oferty. Można zredagować ją samodzielnie i opublikować na portalach specjalizujących się w oferowaniu mieszkań na sprzedaż i najem. Na tym etapie wiele osób popełnia błąd, podając zaniżoną lub zawyżoną cenę nieruchomości.

Wycena wartości mieszkania

Istnieją dwa rozwiązania. Można samodzielnie wycenić nieruchomość korzystając z ankiety dostępnej w sieci internetowej. W niektórych sytuacjach jest potrzebna udokumentowana wycena w formie operatu szacunkowego. Dokument może być przygotowany wyłącznie przez uprawnioną osobę. Rzeczoznawca majątkowy pobiera opłatę za świadczoną usługę. Koszty operatu szacunkowego plasują się na różnym poziomie. Wycena nieruchomości może być wykonana przez pośrednika w obrocie nieruchomościami, jako element współpracy z biurem nieruchomości.

Pośrednik wszystko załatwi

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż mieszkania we współpracy z agencją nieruchomości. Właściciel lokalu ma pewność, że oddał sprawę w ręce profesjonalistów oraz nie musi tracić czasu na formalności i inne czynności związane ze sprzedażą mieszkania. Prowizja pobierana przez biura nieruchomości wynosi od 1,5% do 3% ceny transakcyjnej. Do opłaty trzeba jeszcze doliczyć VAT. W zależności o d ceny lokalu prowizja wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pośrednik zajmuje się między innymi wyceną nieruchomości, profesjonalną promocją ogłoszenia sprzedaży i dopełnieniem formalności.

Umowa przedwstępna

Bardzo ważne jest prawidłowe spisanie umowy przedwstępnej. Należy udać się z nabywcą do notariusza, który przygotuje umowę sprzedaży. Jeżeli nie można zawrzeć jej z pewnych względów (np. oczekiwanie na przelew środków finansowych przez nabywcę), należy zawrzeć umowę przedwstępną. Umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, ale zawarta w zwykłej formie pisemnej też będzie ważna. Dokument zawiera zobowiązanie nabywcy do tego, że kupi mieszkanie oraz zobowiązanie sprzedającego, że nie sprzeda nieruchomości innej osobie. Umowa przedwstępna pełni rolę zabezpieczenia dla obu stron. Sprzedający powinien zabezpieczyć się przed ewentualną rezygnacją nabywcy poprzez zażądanie wpłaty zadatku.

Może Ci się również spodoba