Plan diety na obniżenie poziomu cholesterolu

Prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak obniżyć poziom cholesterolu, a dla wielu osób oznacza to stosowanie diety niskotłuszczowej. Jednak większość ludzi nie wie, że istnieją inne sposoby na obniżenie cholesterolu, które nie wymagają wycinania całych grup żywności ani drastycznych zmian w diecie. W rzeczywistości istnieje wiele planów żywieniowych, które można zastosować w celu obniżenia cholesterolu, a które nie wymagają żadnych większych zmian w diecie. Oto, co powinieneś wiedzieć o planach dietetycznych obniżających poziom cholesterolu.

Co to jest plan diety obniżającej poziom cholesterolu?

Jeśli chodzi o obniżanie cholesterolu, plany żywieniowe, które koncentrują się na tłuszczu, białku, wapniu i kaloriach, znane są jako plany żywieniowe o niskiej zawartości tłuszczu. Dieta niskotłuszczowa może zawierać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy i oleje rybne lub nie zawierać żadnych tłuszczów. Osoby stosujące dietę niskotłuszczową mogą ograniczyć spożycie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak czerwone mięso, pełnotłuste produkty mleczne i potrawy smażone na maśle. Ponadto można zwiększyć spożycie produktów o wysokiej zawartości białka, takich jak chude mięso, ryby, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Dieta niskotłuszczowa może być również określana jako dieta niskowęglowodanowa lub niskowęglowodanowa wysokobiałkowa. Niskowęglowodanowa część diety jest popularnym sposobem na obniżenie cholesterolu, ale nie jest to jedyny powód, dla którego można zdecydować się na stosowanie tego rodzaju diety.

Plan diety niskowęglowodanowej

Plan diety niskowęglowodanowej jest ubogi w węglowodany, co oznacza, że będziesz mieć mniej kalorii pochodzących z węglowodanów. Może to sprawiać, że plan diety niskowęglowodanowej jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, ale nie jest to jedyny powód, dla którego można zdecydować się na stosowanie diety niskowęglowodanowej.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest dobrym przykładem planu żywieniowego, który nie skupia się na obniżaniu cholesterolu pod względem kalorii, tłuszczu czy węglowodanów. W rzeczywistości dieta śródziemnomorska koncentruje się na spożywaniu większej ilości owoców, warzyw, pełnych ziaren, roślin strączkowych, ryb i orzechów. Zamiast eliminować te rodzaje żywności z diety, staraj się spożywać je częściej. W ten sposób, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu cholesterolu, nadal będziesz czuć się dobrze ze swoją dietą. Dieta śródziemnomorska jest również bogata w oliwę z oliwek, która jest zdrowym tłuszczem, który obniża poziom cholesterolu. W diecie śródziemnomorskiej znajdują się również inne zdrowe tłuszcze, takie jak migdały, ryby, siemię lniane, oliwa z oliwek, orzechy i nasiona.

Diety wysokobiałkowe

Diety wysokobiałkowe to kolejny sposób na obniżenie cholesterolu, który nie wymaga eliminacji węglowodanów czy tłuszczu z diety. Dieta wysokobiałkowa może być bogata w białko, ale niekoniecznie zawiera mało węglowodanów. Można stosować dietę wysokobiałkową niezależnie od tego, czy stosujemy dietę niskotłuszczową czy niskowęglowodanową. Do pokarmów wysokobiałkowych należą takie produkty, jak ryby, kurczak, indyk, jaja, produkty sojowe, orzechy, nasiona, fasola i soczewica. Plan żywieniowy o wysokiej zawartości białka może pomóc w uzyskaniu uczucia sytości, co z kolei pomoże uniknąć przejadania się.

Wegetarianizm

Dieta wegetariańska to kolejny sposób na obniżenie cholesterolu, który nie wymaga eliminacji całych grup pokarmów ani drastycznej zmiany diety. Plan diety wegetariańskiej nie zawiera mięsa, drobiu ani ryb, ale obejmuje inne pokarmy, takie jak nabiał i jajka. Jeśli szukasz sposobów na obniżenie cholesterolu, które nie wymagają rezygnacji z całych grup pokarmów ani drastycznych zmian w diecie, możesz uznać, że dieta wegetariańska jest dla ciebie idealna. Wegetarianizm jest również jednym z najlepszych sposobów na poprawę planu żywieniowego, jeśli stosujesz dietę, która nie jest zdrowa.

Co z lekami obniżającymi poziom cholesterolu?

Istnieje wiele leków, które mogą obniżyć poziom cholesterolu. Leki te mogą być przyjmowane samodzielnie lub w połączeniu ze zmianami w diecie, które mogą pomóc poprawić poziom cholesterolu. Jeśli chodzi o obniżanie cholesterolu za pomocą leków, lekarz i/lub dietetyk może zasugerować stosowanie kilku różnych leków jednocześnie, ponieważ ich połączenie często przynosi najlepsze efekty. Jeśli przepisano Ci leki na obniżenie poziomu cholesterolu, lekarz może również zalecić plan żywieniowy, który należy dołączyć do leków. W ten sposób lek będzie jak najbardziej skuteczny, a jednocześnie będzie obniżał poziom cholesterolu.

Wniosek końcowy

Istnieje wiele planów dietetycznych, które można stosować w celu obniżenia cholesterolu, a które nie wymagają wycinania całych grup pokarmów ani drastycznych zmian w diecie. W rzeczywistości istnieje wiele planów dietetycznych, które można zastosować w celu obniżenia cholesterolu, a które nie wymagają żadnych większych zmian w diecie. Kluczem jest znalezienie takiego planu żywieniowego, którego spożywanie sprawia Ci przyjemność i który w Twoim odczuciu dobrze zaspokaja Twoje potrzeby żywieniowe. Jeśli plan diety niskotłuszczowej nie sprawdza się w Twoim przypadku lub nie pasuje do Twojego stylu życia, nadszedł czas na znalezienie nowego planu dietetycznego. Wybierając dietę na obniżenie cholesterolu, warto poszukać takiej, która koncentruje się na pełnowartościowych produktach spożywczych. Pokarmy pełnowartościowe, takie jak owoce, warzywa, pełne ziarna, rośliny strączkowe, ryby, orzechy i nasiona, są dobrym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Ponadto warto poszukać planu żywieniowego, który kładzie nacisk na spożywanie pokarmów o dużej zawartości błonnika. Badania wykazały, że błonnik może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Pokarmy bogate w błonnik to owoce i warzywa, pełne ziarna, rośliny strączkowe i orzechy. Ostatecznie, najlepszy plan żywieniowy w celu obniżenia cholesterolu zależy od konkretnych celów i stylu życia. Żaden plan żywieniowy nie jest odpowiedni dla wszystkich, więc pamiętaj, aby wybrać plan żywieniowy, który jest dla Ciebie odpowiedni.

Jak wybrać odpowiednią odzież Plus Size

Jeśli chodzi o wybór idealnej odzieży Plus Size, istnieje kilka rzeczy, które trzeba mieć na uwadze. Nie wszystkie ubrania Plus Size jest stworzony równy. Więc przed zakupem czegokolwiek, upewnij się, że zrobić kilka badań...

Jak kupować ubrania Plus Size

Odzież w rozmiarze plus size to rosnący trend w świecie mody. I to nie bez powodu – jest nie tylko wygodna, ale i świetnie wygląda! W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz,...