Jak chronić swój komputer? cz. 1





Załóżmy, że właśnie kupiłeś swój nowy komputer osobisty i chcesz go zabezpieczyć (przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym). Polityka prywatności (kodowania, szyfrowania i anonimowości) jest częścią bezpieczeństwa, która jest jednak na tyle szerokim zagadnienie, że należy je rozpatrywać częściowo.

Mozna założyć, że komputer będzie miał dostęp do internetu, będą na nim udostępnianiane pliki a samo urządzenie będzie współdzielone między kilku użytkowników.

1. System operacyjny

a) Rób kopię zapasową danych. Przede wszystkim, należy posiadać kopię zapasową danych, która powinna być przechowywana w taki sposób, aby pojedyncze awaria nie zniszczyła obu kopii. Można umieszczać kopię zapasową gdzieś w oddzielnym pomieszczeniu. Najlepiej w wodoodpornym i ognioodpornym pojemniku. Dla bardzo ważnych i kluczowych danych, warto ich kopie przetrzymywać oddzielnym budynku.

b) Wybierz system operacyjny ze względu na jego bezpieczeństwo i podatności na wirusy. Dowiedz się, czy system obsługuje ograniczone konta użytkowników, uprawnienia do plików i czy jest regularnie aktualizowany. Upewnij się, że aktualizacja systemu operacyjnego obejmują aktualizace zabezpieczeń i oprogramowania wbudowanego.

c) Twórz silne hasła dla koncie użytkownika, routera itp. Hakerzy mogą stosować ataki słownikowe lub brute force.

2. Antywirus i malware

a) Zainstaluj dobry program antywirusowy (zwłaszcza jeśli używasz P2P). Oprogramowanie antywirusowe jest przeznaczone do wykrywania i usuwania malware łącznie z wirusami, trojanami, keyloggerami, rootkitami i innymi robakami. Sprawdź, czy Twój program antywirusowy oferuje skanowania w czasie rzeczywistym, dostęp on-line lub na żądanie. “Avast” i “AVG” są bardzo dobrymi i darmowymi programami. Wybierz tylkoe jeden (nie instaluj dwóch programów antywirusowych naraz). Należy pobrać i zainstalować go i rozpocząć skanowanie komputera. Staraj się często aktualizować bazę wirusów.

b) Aby zwalczyć programy szpiegujące zainstaluj na swoim komputerze takie oprogramowanie jak “Spybot Search and Destroy”, “HijackThis”, lub “Ad-aware”. Podobnie jak w przypadku wirusów, skanuj swój komputer regularnie w poszukiwaniu malware.

3. Szyfrowanie

1. Szyfrowanie danych na komputerze przy użyciu FreeOTFE-ten program działa na wszystkich dyskach, a nie tylko dyski USB

4. Sieć

a) Pobierz i zainstaluj firewall (zaporę ogniową). Darmowe i dobre programy to “ZoneAlarm” lub “Comodo Firewall”. Jeśli używasz routera, zapewnia on dodatkową warstwę ochrony, działających w charakterze zaporą sprzętowej.

b) Wykonaj testy penetracyjne. Zacznij od ping, a następnie uruchom proste skanowanie nmap. “Backtrack Linux” może być tutaj użyteczne.

c) Zamknij wszystkie porty. Hakerzy wykorzystują skanowanie portów (Ubuntu Linux posiada wszystkie porty zamknięte domyślnie).

d) Rozważ uruchomienie oprogramowania do wykrywania włamań (HIDS), takie jak “OSSEC”, “tripwire” lub “rkhunter”.

e) Wybierz przeglądarkę internetową która jest bezpieczna i nie posiada usterek (Opera, Safari). Większość malware dostaje się do komputera za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wyłącz wykonywanie skryptów lokalnych w przeglądarce.

f) Jeśli ściągasz oprogramowanie z internetu, rób to ze sprawdzonych źródeł, na przykład ze stron producentów lub softpedia, download, Snapfiles, Tucows, Fileplanet, BetaNews, sourceforge. Jeśli używasz systemu Linux możesz skorzystać z repozytoriów Twojego systemu.

Może Ci się również spodoba