Jak chronić swój komputer? cz. 2




5. Zabezpieczenia fizyczne

a) Nie zapomnij ochronie fizycznej, takiej jak ustawienie hasła do BIOS uniemożliwiające dostęp do komputera lub urządzeń wymiennych (USB, napęd CD itp.).

6. Kopiowanie danych na zewnętrzny nośnik. Usuwanie śladów.

a) Zaopatrz się w zewnętrzny nośnik danych (np. dysk USB) dla najbardziej newralgicznych danych. Nie kupuj urządzenia największego, najlepszego, najdroższego z najlepszym czasem dostępu, chyba że naprawdę Twoje dane tego potrzebują. Małe, tanie i stosunkowo bezwartościowe nośniki sa wystarczające.

b) Szyfruj wszystko co zapiszesz na tym nośniku (np TruCrypt).

c) Traktuj zewnętrzny napęd w taki sam sposób jak dysk wewnętrzny. Stwórz jego kopię zapasową na dysku CD lub jakimś innym medium. Zachowaj tę kopię w bardzo bezpiecznym miejscu, takim jak np. sejf. Jeśli przydaży się pożar domu, przynajmniej masz jeszcze kopię najważniejszych danych.

d) Fizycznie odłącz kopmuter od sieci. Jeśli posiadasz połączenie bezprzewodowe, należy odłączyć lub wyłączyć kartę sieciową lub odłączyć router, (zakładając, że jesteś jego właścicielem).

e) Przenieś pliki na zewnętrzny dysk. Następnie upewnij się, że oryginalne pliki nie istnieją na dysku twardym komputera.

f) Znajdź oprogramowanie, które bezpiecznie usunie pliki i historię z dysku w wygodny i automatyczny sposób.

g) Wyłącz i wyczyść wszystkie hasła które masz zapisane w komputerze. Szczególnie w przeglądarce internetowej. Wszelkiego rodzaju spyware jest w pełni świadome miejsca, formatu metody szyfrowania itp. zapisanych haseł, i zazwyczaj wykrada te dane jako pierwsze. Pamiętaj, że hasła systemu Windows w żaden sposób nie chronią Cię przed tym.

h) Nie zostawiaj e-maila, którego treścią są informacje o szczegółach Twojego konta (login, haslo, host). Zapisz te informacje gdzieś w bezpiecznym miejscu i usuń e-mail. Najlepiej umieść te dane na zewnętrznm dysku.

7. Dodaj prywatne dane i dokumenty. Wszystko, co wpłynie negatywnie na Twoje finanse lub dobre imie i byłoby kłopotliwe, jeśli wejzie w posiadanie osób trzecich.

1. Skanuj poufne dokumenty i zapisuje je na dysku. Użyj odpowiedniej rozdzielczości skanowania, aby przeczytać treść dokumentów po zeskanowaniu.

2. Warto dodać do kopii zapasowej kilka podstawowych narzędzi do odzyskiwania systemu, najlepiej w postaci plików istalacyjnych lub linku do miejsca w któym można znaleźć odpowiedni program.

3. Gdy nie korzystasz z danych o których mowa, umieść je gdzieś w bezpiecznym miejscu daleko od komputera.

Może Ci się również spodoba