Jak rozpoznać i leczyć odmrożenia? Domowe sposoby.





Odmrożenie to dosłownie zamrożenie tkanki ciała, zazwyczaj skóry, ale może dotyczyć również głębszych partii. Z tego też względu można wyodrębnić podział na odmrożenia powierzchowne i głębokie. W odmrożeniach powierzchownych może wystąpić pieczenie, drętwienie, swędzenie i mrowienie w uszkodzonym miejscu.

W odmrożeniach głębokich początkowo występuje wrażenie, że nie ma czucia w danym miejscu. Obszar ten jest twardy i nie ma oporu po naciśnięciu.

Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci niż dorośli. Odmrożenie zwykle występuje w obszarach, które są najbardziej narażone na zimno, takie jak policzki, nos, uszy, palce rąk i stóp. Są one wtedy czerwone i zdrętwiałe. Lekkie odmrożenia mogą być leczone w domu.

Leczenie odmrożeń:

* Należy jak najszybciej ściągnąć wszystkie mokre ubrania ponieważ wyciągają one ciepło z organizmu.

* Zanurzać stopniowo odmrożone miejsce w ciepłej ale nie gorącej wodzie (temperaturę wody można systematycznie zwiększać od 25° do 37°C )

* Pić jak najwięcej rozgrzewających napoi np. osłodzoną herbatę lub kawę.

* Zmarznięte miejsce natrzeć tłustym kremem lub wazeliną i przykryć suchym opatrunkiem.

* W przypadku cięższych odmrożeń należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie odmrożeniom.

* Dowiedz się czy jesteś w grupie ryzyka. Do tej grupy należą osoby nadużywające alkoholu i narkotyków, osoby z chorobą psychiczną, uczestnicy wypadków samochodowych lub awarii podczas złej pogody.

* Palacze tytoniu i osoby z chorobami naczyń krwionośnych również są w grupie zwiększonego ryzyka ponieważ mają zmniejszony przepływ krwi do kończyn górnych i dolnych.

* Należy ubierać się odpowiednio do pogody, najlepiej „na cebulkę”.

* Nosić dwie pary skarpetek z warstwą wewnętrzną z syntetycznych włókien takich jak polipropylen i warstwą zewnętrzną z wełny o zwiększonej izolacji.

* Buty powinny być wodoszczelne.

* Głowa, twarz, nos i uszy powinny być stale zakryte.

* Ubrania powinny być luźne aby przepływ krwi do kończyn górnych i dolnych był swobodny.

* Kiedy jest zimno należy tupać nogami, biegać, ruszać się a nie stać w miejscu.

Może Ci się również spodoba