Jak rozpocząć sprzedaż w internecie?

Sprzedaż internetowa to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź handlu. Posiada nniski koszt wejścia, więc wydaje się, że jest to coś, czym moze zająć się praktycznie każdy. Jednak jak rozpocząć taką działalność? Co należy zrobić?

1. Co sprzedawać? Najlepiej zajmować sięniszowągrupą produktów. Wybierz takią tematykę na której się znasz i która Cię interesuje, lub taką,w której łatwo będziesz mógł stać się ekspertem. Twoja pasja i entuzjazm do tematyki którą będziesz się zajmował, daj Ci przewagę konkurencyjną nad większymi sprzedawcami, którzy prowadząsprzedaź większej grupy produktowej niz Ty. Wybierając kategorię, której jesteś pasjonatem, będziesz miał większą przyjemność z tworzenia i zarządzania sklepem internetowy, który będzie wymagał cierpliwości i zdolność pokonywania trudności. Otwarcie sklepu internetowego wokół swojego hobby lub zainteresowania pozwala na zajmowanie się zawodowo tym co się lubi. W pewnym momencie Twoje hobby staje się pracą i czerpiesz z tego przyjemność i pieniądze.

2. Wybierz usługodawcę dla Twojego sklepu internetowego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że infrastruktura i usługi od e-handlu mogą być dziś dostępne nawet za darmo. Istnieje wiele firm świadczących takie usługi. Zapewniają one hosting i oprogramowanie sklepu. Warto zaznaczyc, że pierwsze kroki przy uruchomieniu wlasniego e-sklepu nie wymagją wielkich umiejętności technicznych.

Tak więc, wybór najlepszej platformy nie będzie zależał od kosztów, lecz od tego, jakiego typu sprzedaż będziesz prowadził. Możliwe typy działalności to:

(a) prowadzenie własnego magazynu i samodzielne wysyłaanie produktów do klienta

(b) dropshipping, nie masz sprzedawanych produktów u siebie, kontaktem z klientem i wysyłaniem towaru zajmuje się dostawca lub firma partnerska, np: Amazon.com czy ebay.com.

(A) Dla sklepów samodzielnie wysyłających towary, przykładowyą platformą może być Vendio. System umożliwia promocję produktów w wielu kanalach (eBay, Amazon, Google). Odpowiednia konfiguracja początkowa sklepu wymaga poświęcenia tylko kilku godzin. Oczywiście w miarę rozwoju sklepu, wymagania wzrosną, jednak można je również zaspokoić dzięki tej platformie. Cały pakiet Vandio jest bardzo wartościową propozycją darmowej platformy handlu internetowego.

Innym sposobem na szybkie rozpoczęcie e-handlu jest sklep Yahoo. Pozwala on budować i sprzedawać własną ofertę produktów, podobnie jak Vendio Store. Za utrzymanie sklepu Yahoo pobiera miesięczną opłatę w wysokości od 40 dolarów do 300 dolarów, plus opłaty za każdą transakcję i opłaty konfiguracyjne.

Podobnie jak Yahoo, FlyingCart pozwala na uruchomienie i prowadzenie sklepu internetowego. Umożliwia sprzedaż własnej oferty produktów. Pobiera nizsze opłaty niż Yahoo! i posiada kilka ciekawych funkcji społecznościowych. Inne platformy to otwarte24.pl, home.pl i wiele innych.

(B)szybkim sposób na uruchomienie własnego sklepu za darmo bez potrzeby prowadzenia magazynu produktów jest otwarcie sklepu Zlio. Sklepy Zlio pozwalają na sprzedaż produktów oferowanych przez Buy.com. Sklepy Zlio pozwalają na szybkie uruchomienie sklepu, jednak uniemożliwiają sprzedaż własnych produktów.

Amazon.com oferuje usługę podobną do Zlio. Amazon.com pozwala użytkownikom na tworzenie własnych darmowych e-sklepów, na których sprzedawane są jego produkty w zamian za prowizję. Wygląd i funkcje sklepu są aktualnie bardzo ubogie.

3. Rozbuduj bazę produktów i prezentuj je w sklepie. Przemyśl ich podział na kategorie i rozmieszczenie na ekranie. Badania wykazały, że klienci chętnie wybierają produkty prezentowane na górze strony, dlatego należy pamiętać, aby wyświetlać najlepiej sprzedające się towary w górnej części witryny. Postaw się w roli klienta. Pamiętaj, że ludzie mogą kupić produkt wszędzie, więc dlaczego powinni kupować u Ciebie? Musisz prezentować inne podejście do klienta od konkurencji i świadczyć wyższej jakości usługi.

4. Promuj swój sklep. Jak to jest niezmiernie ważne działanie. Musisz konsekwętnie rozwijać sklep w dobrą stronę. Nikt inny poza Tobą nie troszczy się o Twój sklepie. Pierwszy krok przy promocji sojej strony to jej zaindeksowanie w wyszukiwarkach internetowych, zwłaszcza w Google. Pozwól klientom dodawać opinie o produkcie. Rób wszystko co może sprawić, że użytkownicy wrócą na Twoją stronę.

5. Zarządzanie i analizowanie aktywności w sklepie. Raportowanie ruchu na stronie internetowej mozna zap omocą wielu płatnych i darmowych systemów. Dobrym i darmowym narzędziem, bardzo dobrze nadającym się do tego zadania jest Google Analytics lub statcounter.

Może Ci się również spodoba