Jak się zachować w nowej pracy?

Dla każdego pierwsze dni w nowej pracy są bardzo stresujące. Nowi ludzie, nowe obowiązki i nowy szef – to wszystko razem sprawia, że czujemy się niepewnie i nie wiemy jak się zachować.

Niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. To właśnie na jego podstawie zostajemy ocenieni przez przyszłych współpracowników. Warto wcześniej dowiedzieć się jaki dress code, czyli zasady ubioru obowiązują w nowej firmie. Chodzi o to, żeby nie ubrać się zbyt elegancko do miejsca gdzie obowiązuje luźny strój ani też zbyt frywolnie do miejsca gdzie wymagana jest garsonka/garnitur. Odpowiedni ubiór to już pierwszy kroczek na drodze do towarzyskiej akceptacji.

Warto też „ubrać” swoją twarz w szczery uśmiech. Ludzie uśmiechnięci budzą zaufanie i szybciej zyskują sympatię niż smutasy. Nawet drobne wpadki tego pierwszego dnia można przecież potraktować z uśmiechem i przymrużeniem oka.

Aby wkupić się w łaski nowych kolegów warto przynieść coś smacznego np. jakąś słodkość do kawy. Wspólna degustacja podczas przerwy będzie szansą do nawiązania rozmowy. Jednak nie chodzi o to aby ludzi zagadać. Te pierwsze dni warto poświecić na obserwacje i poznanie zwyczajów panujących w nowej firmie. W ten sposób uniknie się wszelkich pomyłek i gaf.

Nie warto wplątywać się w intrygi i obgadywania. Lepiej wykazać się odrobiną dyplomacji, niż zyskać wrogów tuż na starcie.

Oprócz zapoznania się ze zwyczajami interpersonalnymi panującymi w firmie należy również dobrze zapoznać się z zakresem swoich obowiązków. Jeśli czegoś nie wiesz – pytaj! To właśnie podczas pierwszych dni pracy masz jeszcze prawo czegoś nie wiedzieć, potem może być za późno. Jeśli masz problem z zapamiętaniem dużej ilości informacji to wszystko zanotuj. Lepiej mieć własne notatki niż pytać o to samo kilka razy.

W tych pierwszych dniach nie warto wychylać się ze swoimi pomysłami. Współpracownicy mogą czuć się zagrożeni i odbiorą cię jako rywala. Na początku lepiej poznać specyfikę firmy, zapoznać się z zespołem, dużo obserwować, rozmawiać i brać udział w spotkaniach. Dopiero nieco później można wyjść z inicjatywą i przedstawić własne pomysły.

Jednak najważniejsze to po prostu być sobą. Nie warto udawać kogoś kim się nie jest i zwodzić innych, bo kiedyś i tak wszystko się wyda.

Może Ci się również spodoba