Co to jest IPTV?





Sam skrót IPTV to dokładniej: Internet Protocol Television. Jest to technologia, która umożliwia przesył sygnału telewizyjnego, opartego o protokół IP (w sieciach szerokopasmowych, takich jak Internet).

Aby korzystać z IPTV, musimy zaopatrzyć się w dekoder STB, który umożliwia odtwarzanie filmów wideo, plików dźwiękowych, granie w gry komputerowe i przeglądanie stron internetowych. Jest ono wyposażone w łącze Ethernet, antenę satelitarną lub zwykłą oraz linię telefoniczną. Każde z nich posiada charakterystyczny sobie adres IP, który przyjmuje strumień wideo z serwerów.

Jedną z zalet IPTV jest możliwość zamawiania video na życzenie. Ostatnimi czasy ta usługa była szeroko reklamowana, jako całkowite odejście od zakurzonych, stresujących wypożyczalni, która marnowała nasz czas i stres – za każdym razem, kiedy nie wiedzieliśmy, czy uda nam się oddać kasetę bądź płytę na czas. Wszystko, czego potrzebujemy, to sprecyzowanie, jaki konkretnie film lub jaki gatunek mamy ochotę obejrzeć. Bez względu na porę dnia możemy oglądać dokładnie to, co chcemy. Wiąże się to oczywiście z odpowiednimi opłatami, ale czasem nie mamy innego wyboru, jak po prostu zapłacić i cieszyć się szybkością transmisji oraz jakością filmu.

Jeśli nie mamy czasu na kolekcjonowanie płyt DVD, a często mamy ochotę na obejrzenie jakiegoś filmu, powinniśmy rozważyć rozpoczęcie korzystania z IPTV. Niezależnie od tego, jak wiele byliśmy w stanie zapłacić za płytę czy wizytę w kinie, bezpośrednia transmisja może nam się wydawać cudownym pomysłem za naprawdę małe pieniądze. Jako kinomaniacy powinniśmy poważnie się nad tym zastanowił.

Dodatkowymi zaletami IPTV jest możliwość nadawania przewodników programowych (czyli zapowiedzi kolejnych audycji) oraz oglądanie telewizji na żywo.

W naszym kraju możemy się spotkać z kilkoma różnymi rodzajami tego połączenia, zróżnicowanymi raczej ze względu na to, kto jest jego dostawcą. Nie powinniśmy utożsamiać IPTV z filmami ściąganymi czy oglądanymi z sieci, ponieważ jest znacznie bezpieczniejsze.

Jako że ta usługa nie korzysta z Internetu jako takiego, a używa tylko części połączenia, eliminuje to większość możliwości spowolnienia transmisji, a ponadto wyklucza możliwość pojawienia się wirusa czy włamania się na nasze konto. Do korzystania z IPTV nie potrzebujemy komputera (oczywiście możemy oglądać za jego pośrednictwem, ale nie jest to wymagane), wystarcza samo STB, które może się przydać też jako dekoder dla telewizji cyfrowej. Poza tym, że widz ma możliwość interaktywnego wpływania na to, co znajduje się na ekranie, może korzystać z gier, poczty, serwisów informacyjnego, a także coraz częściej ma możliwość wymiany poglądów z innymi widzami – na razie na poziomie avatarów i emotikonów.

Większość osób, które miały możliwość zetknięcia się z telewizją interaktywną podkreśla wielką swobodę i niezależność, jaką dzięki niej może sobie zyskać widz, samodzielnie decydujący o tym, co pojawia się na ekranie.

Korzystanie z usługi wideo na żądanie wygląda po części jak wizyta w wirtualnej wypożyczalni – najpierw wyszukujemy interesujący nas tytuł, potem oglądamy zwiastun i przechodzimy do oglądania filmu. W zależności od tego, w jaki sposób określił to dostawca usługi, możemy uiszczać opłaty w trojaki sposób: bądź to każdorazowo za pojedynczą emisję, bądź w trybie dziennym, bądź to płacąc za nieograniczony dostęp np. do komedii.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych funkcji jest tzw. „Time shifting”, czyli możliwość opóźnienia emisji programu od pewnego momentu. Ile razy zdarzyła nam się konieczność wyjścia z pokoju czy chwilowego przełączenia na inny program – zwykle traciliśmy przez to nieodwracalnie fragment emitowanego filmu.

Kolejną zaletą będzie PVR, umożliwiające zapisywanie interesujących nas programów na wewnętrznym serwerze, umożliwiającym późniejsze ich odtworzenie, a nie wymagających od nas jakichkolwiek inwestycji na twarde dyski do magazynowania danych.

IPTV to nowa jakość obrazu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje transmisji – MPEG2 i nowoczesny MPEG4 w wysokiej rozdzielczości HDTV, przy czym widz nie jest zobowiązany do wnoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat i organizowania sobie szybszego łącza, które umożliwiałoby szybszy przepływ danych. Operator umożliwia indywidualne powiększenie transferu, dostosowane do potrzeb klienta.

IPTV ma spore szanse na zdobycie sobie wielu sympatyków wśród widzów, którzy jak do tej pory nie mogli sobie pozwolić na zakup komputera stacjonarnego, oraz wszystkich tych, którzy lubią oglądać filmy w wysokiej jakości i są niechętni zbyt długiemu czekaniu. Telewizja interaktywna może być szansą dla mnóstwa stacji alternatywnych – produkcja programów nie będzie już taka droga, a wszystko o co powinien zadbać producent to nienaruszalne prawa autorskie.

Jak do tej pory wszystkie części świata, które otrzymały możliwość skorzystania z nowoczesnej telewizji interaktywnej, szybko zapewniły jej jeszcze większą popularność. Najważniejsze, że usługa jest łatwo dostępna, percepcyjna i komfortowa – wystarczy tylko zamówić ją u udostępniającego ją operatora.

Może Ci się również spodoba