Czym się kierować przy wyborze telewizora? cz. 1





Decydując się na kupno telewizora stoimy przed kilkoma poważnymi decyzjami. Pierwszą decyzją jest wybór. Jaki to ma być telewizor plazma czy lcd? O ile nie jesteśmy bardzo zamożni i nie posiadamy gigantycznego salonu to optymalnym wyborem będzie wybór telewizora lcd. Taki telewizor jest przede wszystkim tańszy w obsłudze, tzn. nie pobiera tyle prądu co plazma. Poza tym rozmiary tego typu odbiorników są o wiele bardziej praktyczniejsze, a przez to o wiele bardziej przyjazne dla zwykłego użytkownika telewizji. Wybierając telewizor powinniśmy kierować się kilkoma praktycznymi zasadami.

Po pierwsze to cena, nie zawsze najtańszy telewizor jest najlepszy, ale i nie zawsze najdroższy oznacza najlepszy. Dlatego nie powinniśmy sugerować się ceną odbiornika, ale stosunkiem jakości do jego wartości. Po drugie nie powinniśmy się sugerować producentem telewizora. Oczywiście niektórzy producenci mogą poszczycić się niezwykłymi osiągnięciami w kwestii produkcji matryc, jednakże jak zawsze najważniejsze przy wyborze urządzenia elektrycznego jest jego funkcjonalność.

Pierwszą rzeczą na jaką chciałem zwrócić uwagę to rozmiar matrycy podawany w calach. Im większy telewizor tym większy szpan, jednakże nie zawsze wielkość świadczy o jakości. Przede wszystkim wraz ze wzrostem wielkości matrycy wzrasta wielkość pojedynczego piksela. Powoduje to w praktyce, że z bliskiej odległości obraz staje się pokryty kolorowymi plamkami, nie mając nic wspólnego z oglądanym programem. Wybierając zatem wielkość matrycy powinniśmy kierować rozsądkiem i wielkością naszego mieszkania. Prostym sposobem na zdefiniowanie optymalnej odległości między telewizorem a widzem jest metoda przecinkowa. Polega ona na tym, że umieszcza się przecinek w liczbie cali jaki charakteryzuje nasz odbiornik. Na przykład posiadamy odbiornik 19 calowy i w myśl tej zasady najlepszą odległością na oglądania obrazu z tego monitora jest dystans 1,9 metra. Oczywiście to tyko metoda pomagająca w wyborze telewizora, nie musi być ona dla nas podstawową zasadą. Pamiętajmy jednak, że oglądanie telewizji powoduje pogorszenie stanu naszych oczu.

Kolejnym punktem na drodze kupna wymarzonego tv jest rozdzielczość. Rozdzielczość określa ilość pikseli w pionie i poziomie. Im więcej pikseli tym lepiej. Na przykład jeżeli mamy rozdzielczość 1028 na 720 to oznacza to, że w linii poziomej znajduje się 1028 pikseli a w linii pionowej 720.

Kolejnym parametrem jest kontrast. Kontrast to stosunek najciemniejszego koloru do najjaśniejszego. Pamiętać należy, że w przypadku telewizorów lcd mamy do czynienia z lampą fluorescencyjną, która permanentnie podświetla matryce. Powoduje to, że bardzo ciężko uzyskać w takich matrycach kolor czerni, a to z kolei niesie ze sobą słabe odwzorowanie kontrastu. W każdym razie patrząc na ten parametr należy szukać telewizora z jak największym wskaźnikiem kontrastu. Przedział w tej kategorii parametrowej mieści się od 350:1 do 1200:1.

Kolejną cechą matrycy jest poziom jej podświetlenia czyli jasność lampy która oświetla matryce. Jednostką numeryczną odpowiedzialną za wyrażenie poziomu oświetlenia jest liczba kandeli na metr kwadratowy(cd/m²). I tu podobnie jak w przypadku kontrastu, im większa jest jasność naszego telewizora tym lepiej. Największą jednostką dostępną na rynku jest 650 cd/m².

Dość istotnym elementem przy wyborze matrycy jest format ekranu. Ta wielkość to nic innego jak stosunek szerokości do długości obrazu. Formaty mogą być rożne. Najpopularniejszy, w którym oglądamy programy emitowane przez stacje telewizyjne to 4:3, z koleii format kinowy to 14:9 a panoramiczny 16:9. Oczywiście każdy telewizor wyposażony jest w funkcje umożliwiającą zmiany formatu. Większość obecnie sprzedawanych telewizorów w dość sprawny i automatyczny sposób radzi sobie ze zmianą formatu.

Przejdź do części drugiej. Link poniżej…

Może Ci się również spodoba