Czym się kierować przy wyborze telewizora? cz. 2

Następnym zagadnieniem niezwykle istotnym dla właściwego doboru odbiornika lcd jest kąt widzenia. Kąt widzenia w telewizorach lcd jest podstawowym czynnikiem wykluczającym ten typ odbiornika z koszyka dla kupujących. Kąty w lcd są po prostu tragiczne. Najlepszą jakość obrazu zyskuje się patrząc na obornik wprost, każde większe wychylenie od prostej powoduje przyciemnienie i rozjaśnienie obrazu, co zdecydowanie pogarsza jakość oglądania. Kąty oglądania są oczywiście dwa. W pionie i poziomie. O ile odbiornik tv stosujemy w stacjonarny, domowy sposób nie musimy przejmować się kątem pionowym.

Ważne są kąty poziome w razie wizyty dalekiej rodziny. Do tego parametru mam jednak jedną praktyczną radę. Wiadomo, że każdy producent podaje kont widzialności pełnej gamy kolorów, jednakże praktyka jest czasami całkowicie różna od teorii i w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie przed zakupem, na własnych oczach, dany model.

Kończąc omawianie właściwości matrycy powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz, a mianowicie na szybkość przetwarzania obrazu. Ta wielkość podawana jest w milisekundach a dokładność reakcji uzależniona jest od mniejszej ilości milisekund. W przypadku zbyt dużej ilości sekund obraz w dynamicznych scenach będzie zamazany i nieostry, dlatego górną granicą czasu reakcji matrycy jest 8 milisekund. Wiadomo im lepszy telewizor, tym ten czas reakcji jest krótszy.

Na koniec rzecz dla mnie najistotniejsza, a mianowicie złącza. Ilość i jakość złączy w telewizorze świadczy o jego multimedialności. Sam telewizor nie wystarcza, a w świecie cyfrowej jakości i przepływu danych, grzechem jest nie zadbać o dostateczną ilość złączy. Złącza powodują możliwość podłączenia do telewizora dodatkowych urządzeń takich jak: kino domowe, dvd, komputer czy zwykły aparat w celu przeglądania zdjęć. Jeżeli patrzymy na ten parametr musimy wziąć pod uwagę występowanie portów usb, euro złączy tzw. złączy scart. Do tego dochodzą złącza audio video, hdmi i dvi odpowiedzialne za podłączenie komputera, a także w nowoczesnych telewizorach czytniki kart pamięci. Im więcej i większe ilości występowania złączy tym lepiej. Również rozmieszczenie ich może decydować o funkcjonalności telewizora, ale to już zależy od wystroju każdego mieszkania.

Powyżej przedstawiłem podstawowe informacje na które należy zwrócić uwag podczas zakupu telewizora. Wszelkich szczegółowych informacji na pewno udzieli sprzedawca w odpowiednim sklepie. Ja mam tylko nadzieję, że ten poradnik pozwoli chociaż trochę zapoznać się z najważniejszymi parametrami jakie powinien posiadać telewizor.

Może Ci się również spodoba