Jak kupić używany samochód? cz. 1





Rozważania na temat kupna samochodu najlepiej zaczerpnąć od własnego przykładu. Oczywiście dużo oglądam „Zakup kontrolowany” Adama Kornackiego, ale program telewizyjny, a prawdziwe życie czasami nie idą w parze. Oczywiście uważam, że program TVN Turbo jest niczego sobie i można w dość ciekawy sposób poszerzyć swoją motoryzacyjną wiedze. Przejdźmy zatem do tematu. Oczywiście kupno samochodu to nie taka prosta sprawa. Po pierwsze należy zadać sobie szereg pytań. Kim jestem? Po co mi samochód? Ile mam pieniędzy? Czego oczekuje od samochodu? Jakie mam umiejętności? Czy chce kogoś wozić czy nie? itp. pytania. Wybór samochodu to bardzo indywidualna sprawa, dostosowana do potrzeb jednostki. Nie chce tutaj wybierać jakiegoś typu człowieka i np. napisać poradnik dla kobiety w średnim wieku, z jednym dzieckiem, zarabiającej trochę ponad średnia krajową. Dlatego ten artykuł będzie siłą rzeczy ogólnikowy, wypełniony wydaje mi się uniwersalnymi radami. Ok. przejdźmy zatem do dzieła, bo nigdy nie dojdziemy do meritum.

Po pierwsze, gdzie kupić samochód.? Tutaj jest wiele teorii i jeszcze więcej możliwości. Wymarzony samochód można sprowadzić z zagranicy, najczęściej z Niemiec bądź Holandii. Formy sprowadzenia takiego samochodu mogą być różne. Od firm które proponują wyjazd i własnoręczny, że tak powiem wybór za granicą, po firmy które same sprowadzają i wybór samochodu biorą na własne barki. Oba sposoby mają swoje dobre i złe strony. Jadąc za granicę istnieje możliwość, że zostaniemy okradzieni, pobici, i nawet nie dojedziemy na parking gdzie mieliśmy wybrać wymarzony samochód. Oczywiście nie mówię, że tak będzie zawsze, mówię tylko, że taka możliwość istnieje. Jeżeli natomiast trafimy na uczciwą firmę i zdecydujemy się w ten sposób zakupić samochód wówczas możemy dość dużo oszczędzić. Wiadomo koszty pośrednictwa w takim przypadku odpadają. Problemem może być także brak możliwości sprawdzenia pojazdu na stacji diagnostycznej. Oglądając samochody na parkingu jesteśmy zdani na własną wiedzę i spostrzegawczość. W każdym razie o ile uda nam się wybrać dobry samochód, ze sprawdzonym przebiegiem i bez wyraźnych śladów po blacharce to możemy być szczęśliwi. Dlatego jeżeli mamy kogoś zaufanego, kto organizuje takie wyjazdy warto się wybrać, bo i to gwarancja bezpieczeństwa i pomocy w wyborze samochodu. Z drugiej strony barykady istnieją firmy, które sprowadzają auta do Polski.

Oglądanie samochodu odbywa się w kraju, taki pojazd można wtedy dokładnie sprawdzić na stacji diagnostycznej, można przejechać się na jazdę próbną. Oczywiście minusem jest fakt, że takie auto będzie droższe niż oryginalnie w Niemczech czy Holandii, natomiast plusem jest to, że można te auto spokojnie sprawdzić. W tym miejscu jeszcze jedna uwaga do aut sprowadzanych. Po pierwsze takie auta często mogą być bite, dlatego oprócz sprawdzenia stanu technicznego warto także sprawdzić blacharkę. Po drugie liczniki takich samochodów są często bardzo mocno przekręcane. Warto zatem zwracać uwagę na książki serwisowe i wpisy w ASO. Nasi zachodni sąsiedzi mają większe portfele i stąd wizyta w ASO nie stanowi dla nich tak dużego obciążenia jak dla nas. W takim wypadku warto także zaopatrzyć się w kogoś kto zna język z jakiego ten samochód został sprowadzony albo zafundować tłumacza przysięgłego, tym bardziej, że do rejestracji takiego samochodu i tak trzeba przetłumaczyć odpowiednie dokumenty.

Może Ci się również spodoba