Jak wybrać kask na motocykl? cz. 2

Wiadomo, że początkujący fan motorów może mieć niezły pętlik w głowie na widok wielości marek atakujących swoich przyszłych klientów. Pytanie, które sobie zadaje z pewnością brzmi którego producenta wybra? W takich wypadkach pomocne wydają się fora internetowe. Mają one jednak tą wadę że mnogość opinii powoduje jeszcze większe zamieszanie. Dlatego zebrałem opinie z for internetowych i stron producentów, aby przybliżyć Tobie czytelniku chociaż trochę ułamek możliwości, które stoją przed Tobą. Producentów kasków jest od a do z, lista będzie zatem alfabetyczna:

Aero – kaski słabo dostępne na Allegro i raczej z dolnej półki. Na stronach dostawców możemy się dowiedzieć, że posiadają cały asortyment kasków: od integralnyc,h po offroadowe. Ceny zaczynają się od 285 zł.

AGV – kaski AGV to średnia pulka. Na pewno będą bardzo kuszącym kąskiem dla początkującego i chcącego zaoszczędzić motocyklisty. W Polsce dostępność tych kasków jest stosunkowa duża, a asortyment mieści się między kaskami integralnymi i offroadowymi.

AIROH – to producent z wyższej, średniej półki. Posiadają dobre kaski, a ich cena zaczyna się w okolicach 400 zł. Stosunkowa duża dostępność na Allegro.

Box – na forach internetowych można wyczytać raczej nie przyjemnie głosy pod znakiem tego procenta. Zarzuca mu się tandetę, jednak przyciąga on kupujących ceną. Raczej nie polecam.

Caberg – jeden z bardziej popularnych kasków w Polsce. Warto zainteresować się ofertą tego producenta. Na forach internetowych można przeczytać dużo pozytywnych opinii.

Fox – to kaski przeznaczone wyłącznie do enduro. Cena wydaje się przystępna a i opinie na forach są całkiem przychylne. Oczywiście trzeba dobrze poszukać przed kupnem.

Gmac – to średnio niższa półka, na Allegro raczej ograniczony wybór, o wiele bardziej polecam stronę dystrybutora na Polskę.

GREX – to również niska półka. Ceny oscylują w granicach około 300-400 zł, można je nabyć w tej samej dystrybucja co Nolany i X-lite.

HJC – przyzwoite kaski typowa klas średnia. Bardzo duży zakres cenowy i wydaje się że każdy znajdzie coś dla siebie. Marka pochodzi z USA i jak można się dowiedzieć ze strony producenta, jest wiodącym dystrybutorem kąsków w Stanach Zjednoczonych.

KBC – podobno najszybciej rozwijająca się marka na świecie. Kaski pochodzą z USA..

Larsson – znany producent. Niewiele jego ofert pojawia sie na Allegro, dlatego lepiej skorzystać ze strony polskiego dystrybutora.

LAZER – to przyzwoite kaski, taka klasa średnia, również bardzo popularne w Polsce, bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

MARUSHIN – jedne z lepszych kasków, wprost z Japonii. W Polsce marka może jest mało rozpoznawalna, ale nie na świecie. Dobrą reklamą może być fakt, że to jedna z marek używana w zawodowych wyścigach. W Polsce dostępne już modele w cenach od ok. 500 zł.

MDS średnia półka, można kupić kask już za 280 zł, jednakże nie mogę nic więcej powiedzieć w tym temacie.

Nitro – klasa średnia, ale niższa. Opinie na forum jak zwykle rozchwiane, istnieje jednak opinia, że te kaski to dość przyzwoita propozycja za stosunkowo niewielkie pieniądze. Oczywiście są też głosy, że to totalne g….

NOLAN – ta firma ma w Polsce rzesze fanów i przeciwników. W każdym razie jest to jedna z lepszych firm i zakup kasku należy rozważyć od propozycji tej firmy.

O’NEAL – drugi w tym zestawieniu producent kasków tylko offroaowych, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu. Jednak słabo dostępne na Allegro.

Oxford – to zdecydowanie dolna półka, na wielu forach odradzana, ale również przyciągająca swoich klientów ceną.

Shark – opinie na temat tej firmy są zróżnicowane. Ogólnie to klasa średnia porównywalna do klasy średniej Nolana, Lazra, Caberga, czy HJC.

Shoei – jedne z lepszych kasków na rynku. Na forach królują opinie, że to jedyna marka którą trzeba się interesować – Mont Everest kasków. Obowiązkowa propozycja dla każdego.

Suomy – porównywalne kaski do Shoei. Każdy ma swoje typy i przyzwyczajenia, użytkownicy prześcigają się w chwaleniu swojego sprzętu. Są to jednak kaski z lepszej półki i warto zastanowić się nad ich wyborem.

X-LITE – typowa klas średnia przyzwoite kaski, z tej samej stajni co Nolany. Polecam zainteresować się tą firmą.

YOHE mało popularne kaski na forach, niższa półka, nie polecam.

To tyle jeżeli chodzi o mój subiektywny przegląd. Są producenci których pominąłem, a opinie mogą być dla nie których krzywdzące. Jeszcze raz powtarzam: to moje subiektywne zdania na temat każdego producenta, które wyciągnąłem po przeczytaniu opinii innych Internałtów. Na sam koniec zostaje chyba tylko jedno spostrzeżenie. Taka mnogość kasków naprawdę może przyprawić człowieka o ból głowy. Wydaje się jednak, że początkujący motocyklista powinien zacząć od klasy średniej z budżetem min. 550 zł. Da mu to już prawdziwe pole do wyboru i możliwość dopasowania kasku do swojej głowy i gustu.

Może Ci się również spodoba