Wakacje na Sri Lance

Planując wakacje za granicą, Sri Lanka zazwyczaj nie jest zbyt popularnym miejscem. Ale mały wyspiarski kraj ma do zaoferowania bardzo wiele. Sri Lanka leży na wyspie Cejlon, położonej na Oceanie Indyjskim. Wielu z nas kojarzy ją jedynie z produkcją cejlońskich herbat – jest to jedna z wielu zalet tego małego kraju. Sri Lanka charakteryzuje się gorącym i wilgotnym klimatem monsunowym, a średnia roczna temperatura wynosi około 27°C. Krajobraz wyspy składa się z centralnie położonego masywu górskiego z najwyższym szczytem Pidurutalagala o wysokości 2518 m n.p.m. Pozostała część wyspy jest raczej nizinna z pojedynczymi blokami skalnymi bądź górami wyspowymi. Wybrzeże jest otoczone częściowo przez wyspy i rafę koralową.

Rozwój turystyczny Sri Lanki został zahamowany w głównej mierze przez ciągnącą się latami, zakończoną niedawno wojnę domową pomiędzy Tamilami a Syngalezami. Mimo to Sri Lanka posiada dość dobrze rozwiniętą sieć drogową i kolejową. Głównym portem morskim jest Kolombo, w którego pobliżu znajduje się także największy lankijski międzynarodowy port lotniczy.

Sri Lanka ma bardzo bogatą historię. W ciągu swych długich dziejów zachowała odrębność kulturową i religijną. Świadectwem tego są liczne świątynie oraz starożytne miasta. Wyraźne piętno na kraju odcisnęła europejska kolonizacja – najpierw portugalska, potem holenderska i w końcu brytyjska, trwająca do 1946 roku.

Sri Lankę pokrywają gęste lasy – podmokłe i wilgotne tereny porasta las podzwrotnikowy, a obszary stosunkowo o mniejszych opadach – las monsunowy. Tereny te z pewnością spodobają się turystom bardziej żądnym przygód. Poza tym Sri Lanka może się poszczycić także jednymi z najczystszych białych plaż piaszczystych na całym świecie – co jest doskonałym miejscem dla każdego, kto szuka odpoczynku i relaksu. Sri Lanka ma także bogatą faunę. Typowymi gatunkami są słonie indyjskie, lamparty, dzikie świnie i małpy.

Kraj ten ma szeroki wybór hoteli, począwszy od niedrogich noclegów, po 5-gwiazdkowe, luksusowe hotele. Jest to więc miejsce w sam raz dla ludzi pragnących wypocząć w klimacie tropikalnym. Dla podróżnych najlepsze będzie zarezerwowanie wycieczki, takiej, która obejmuje transport. Lecz jeśli jesteśmy typem bardziej niezależnym i chcemy zwiedzić Sri Lankę samodzielnie, najlepszym środkiem transportu będzie pociąg. Tamtejsze koleje państwowe mają połączenia pomiędzy wszystkimi dużymi miastami oraz miejscami najpopularniejszymi wśród turystów.

Sri Lanka jest często wymieniana jako idealny cel podróży typu gap year. Są to okresy pomiędzy różnymi etapami życia, w czasie których człowiek pragnie zdobyć doświadczenie w zupełnie nowym środowisku, bądź po prostu potrzebuje zmiany. Dla studentów bądź osób młodych, świeżo po studiach, zakwaterowanie na Sri Lance jest stosunkowo niedrogie. Ponadto kraj oferuje wszystko, czego poszukują osoby młode – tropikalne i czyste plaże, interesującą i odmienną od europejskiej kulturę, życie nocne oraz możliwość niezwykłych przygód.

Ci, którzy pragną dłuższego pobytu na Sri Lance mogą skorzystać z licznych możliwości oferujących pracę nauczyciela. Państwo stale poszukuje osób znających język angielski, którzy mogą pomóc kształcić miejscowe dzieci i dorosłych nie tylko w znajomości języka, ale również w innych dziedzinach. Ważnym zaznaczenia jest fakt, że aby podjąć tego typu prace, kwalifikacje nie są wymagane. Większość miejsc pracy nauczyciela na Sri Lance działa na zasadzie wolontariatu, ale koszty utrzymania są tak niskie, że nie powinno być większego problemu. Prawdziwą nagrodą jest świadomość, że możemy pomóc wielu Lankijczykom w uzyskaniu chociaż podstawowej edukacji.

Może Ci się również spodoba