Czy warto kupować 10-calowego laptopa?

Kiedy decydujemy się na zakup laptopa, powinniśmy przede wszystkim ustalić, jakie będą nasze priorytety, czyli innymi słowy – na czym najbardziej nam zależy. Jeśli chodzi o parametry, zdecydowanie łatwiej jest się zdecydować, wystarczy dokładnie przeanalizować opis. Inaczej sprawa się ma, jeśli chodzi o wielkość ekranu.

Oczywistym jest, że w przypadku komputerów przenośnych rozmiar ekranu determinuje wielkość laptopa, a przy okazji wpływa także na jego ciężar. Im większy monitor, tym większy komfort pracy – będzie nam się pracować o wiele wygodniej, jeśli nie będziemy musieli się borykać z problemem zmęczonych oczu, a ponadto da nam to nadzieję na wygodniejsze pisanie, zyskamy bowiem nieco większą i poręczniejszą klawiaturę.

Zastanówmy się nad zaletami. Zdecydowanie 10-calowy laptop będzie doskonałą propozycją dla osób, które chcą przez cały czas być mobilne, często podróżują, potrzebują komputera, korzystają z niego, chcą mieć łatwy dostęp do filmów i dokumentów, buszować w Internecie, czy prowadzić dyskusje ze znajomymi za pomocą komunikatorów. Na dobrą sprawę wszystkie te możliwości łączą w sobie nowoczesne telefony komórkowe, ipody czy mp4, które o wiele łatwiej transportować czy schować przed niepowołanymi oczami.

Może też być dobrym rozwiązaniem jako pierwszy komputer dla nastolatka (mniej zafascynowanego nowoczesną techniką) czy osoby nie zamierzającej spędzać przed ekranem więcej niż kilku godzin dziennie.

Jednak jeśli planujemy jakąkolwiek dłuższą pracę czy nawet szeroko pojętą rozrywkę, dziesięciocalówka może się okazać niewystarczająca. Nie powinniśmy bagatelizować tak ważnych parametrów, jakimi są wielkość i rozdzielczość ekranu. Od tego zależy nie tylko nasza wygoda, ale także jakość naszej pracy czy rozrywki. W pierwszej chwili wielkość może nie mieć dla nas znaczenia, ale po kilku godzinach z pewnością zaczniemy odczuwać pierwsze niedogodności.

Plusem dziesięciocalówki będzie na pewno cena – niższa niż w przypadku bardziej profesjonalnych modeli, ale nie powinniśmy wysuwać tego kryterium na pierwszy plan. Kupując komputer nabywamy sprzęt, który będzie nam służył przez lata. Średni okres użytkowania artykułów tego typu to dwa lata, nie tyle ze względu na jego niską żywotność (bo to podlega ciągłym modyfikacjom i udoskonaleniom), co na szybki rozwój technologiczny. Niektórym zdarza się żartować, że nie jesteśmy w stanie kupić naprawdę nowego sprzętu, ponieważ kiedy już wrócimy z nim do domu, gdzieś na świecie powstanie coś doskonalszego. To prawda, rozwój technologiczny, zwłaszcza w dziedzinie komputerowej dokonuje się praktycznie z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy czekać z zakupem (moglibyśmy tak czekać w nieskończoność), czy rezygnować z jakości, należy dobrać ją optymalnie do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Laptop 10-cio calowy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, chcących zgłębiać tajniki programowania czy zajmujących się grafiką, które potrzebują większych monitorów, ale do rekreacyjnego użytku domowego będzie się nadawał idealnie.

Może Ci się również spodoba