Wii Nintendo vs Playstation Sony

Najmłodsza na rynku konsola do gier Wii Nintendo śmiało rywalizuje z produkowanym przez Sony Playstation i odbiera mu rynek. Zaledwie rok po debiucie, w 2007 roku okazało się, że w Japonii ludzie chętniej kupują Wii aniżeli popularne tam od lat 90. Playstation. W tym samym czasie, gdy japońska firma Nintendo sprzedała w swej ojczyźnie blisko dwa miliony swoich konsol, sprzedaż najnowszego produktu Sony – Playstation 3 wynosiła na tym samym rodzimym runku 812 tysięcy sztuk. Japończycy woleli kupować nową tańszą konsolę Wii. Powodem takich decyzji była podobno zbyt mała ilość gier wypuszczonych na PS-3 i problemy konsoli Sony z kompatybilnością wsteczną, która nie działała tak jak powinna.

Czy te wyniki sprzedaży mogą świadczyć o tym, że Wii Nintendo jest lepsza? Z pewnością nie. Wyniki świadczą jedynie o ilości zakupu, obie konsole bardzo różnią się od siebie. Śledząc opinie internautów na temat tych dwóch konsol, można często natknąć się na takie, że nie wypada ich względem siebie porównywać. Bo są bardzo zbyt różne i trafiają z założenia do zróżnicowanych grup wiekowych. Podobnymi typami konsol są xbox i PS3, natomiast Wii uznana jest za party konsolę, przy której urzędować może jednocześnie duża rodzina czy grupa przyjaciół i mieć z tego niezły fun. Zwolennicy Wii podkreślają, że najważniejszą zaletą tej konsoli jest grywalność. Ninento zaserwowało bowiem graczom rozrywkę na zupełnie nowym poziomie od tej proponowanej przez Sony.

Jeśli wahasz się między wyborem Playstation a Wii, przeczytaj poniższe zestawienie. Być może pomoże Ci ono w podjęciu decyzji, na którą konsolę wydać pieniądze.

Wii – początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube, zadebiutowała na rynku 19 listopada 2006 roku. Bardzo szybko podbiła rynek i zdobyła mnóstwo nagród. W przeciwieństwie do koncernów Sony i Microsoft, które w sektorze konsol zdecydowały się na prowadzenie “wyścigu wydajnościowego”, projektanci z Nintendo skupili się na wyposażeniu swojego produktu w zupełnie nowe funkcje.

Na targach E3 w 2006 konsola Nintendo wygrała nagrodę Game Critics Awards Najlepszego na Targach oraz dla Najlepszego Sprzętu. W grudniowym 2006 wydaniu magazynu Popular Science konsola została nagrodzona tytułem Zwycięzcy Głównej Nagrody Rozrywki Domowej. Konsola otrzymała również nagrodę od telewizji Spike TV za “rewolucyjną technologię”. Co ciekawe Wii uważana jest za najsłabszą technicznie konsolą 7 generacji, za to jest najbardziej innowacyjna i to tę innowacyjność pokochali jej wielbiciele. Jej najważniejszym atutem są bezprzewodowe kontrolery i pilot Wii (Wii Remote oraz Nunchuk), które są urządzeniami wskazującymi działającymi i wykrywającymi ruch w trzech wymiarach. Konsola Wii jest w pełni kompatybilna ze swoim poprzednikiem – GameCube oraz posiada usługę WiiConnect24 umożliwiającą pobieranie uaktualnień i wiadomości poprzez Internet przy jednoczesnym niewielkim zużyciu prądu. Wii wyposażona jest w procesor bazujący na PowerPC, układ graficzny ATI “Hollywood” GPU oraz 88 MB podstawowej pamięci W Polsce zapłacimy za nią ok. 1000 zł.

Dużą zaletą tej konsoli są gry. Zgodnie z filozofią producenta, który nazwę konsoli nakazuje czytać jak angielskie we, czyli my (i twierdzi, że nic innego jak właśnie My oznacza jego konsola) jej gry przeznaczone są dla wszystkich. Dla całej rodziny. Taką też konsolę Wii obserwujemy w reklamach – jako integrujący rodzinę sprzęt rozrywkowy. Zarówno bacicie, dziadkowie, rodzice i wnuki będą miały fantastyczną zabawę z Wii. Dużą zaletą tej konsoli jest ogromna ilość gier przeznaczona dla najmłodszych (6-11 lat) oraz dla młodzieży. Playstation3 to już zupełnie inne gry. I inny wymiar. Inny jest też styl gry na Wii. Nie pogramy na niej z kanapy czy fotela, tutaj możemy grać sami sobą biegając praktycznie przed monitorem i przeżywając grę. Takiej rozrywki nie zapewni żadna z liczących się na rynku pozostałych typów konsol. W niewielkiej gabarytowo Wii są wbudowane czujników ruchu, które pozwalają graczowi na kontrolę tego co dzieje się na ekranie. Nintendo krytykowane są za niższą w porównaniu do Playstation jakość grafiki, nagradzane za to że można na niej grać zbiorowo, a także za to że spośród pozostałych konsol jest najbardziej przyjazna najmłodszym. Będzie więc dla dzieci idealnym prezentem. Gry na Wii są nieco tańsze od wydań na pozostałe konsole. Tańszy jest też dodatkowy osprzęt do urządzenia.

Playstation 3 to obecnie najdroższa obecnie na rynku konsola nowej generacji. Wypuszczona na rynek w 2006 roku przez Sony PS3 nie jest jednak zwykłą konsolą do gier. Producent walcząc o wpływy z głównym konkurentem Xbox-em postanowił, że najnowsza przestanie pełnić rolę jedynie komputera do gier, stanie się „wypasionym” domowym centrum rozrywki. Można na niej słuchać muzyki, zrzucać zdjęcia z aparatu, oglądać filmy wideo, także w nowoczesnym formacie Blu-Ray, buszować po Internecie i oczywiście grać. Jest zdecydowanie większa od Wii i bardziej rozwinięta technologicznie, brak jej jednak innowacyjności, za którą nagrody zbiera Wii. Jak oceniają badacze rynku gier głównymi jej nabywcami są osoby dorosłe (18-35-40 lat). Konsola jest mało przyjazna dzieciom, zwłaszcza tym, które rozpoczynają swą pierwszą przygodę w świecie gier. To zaawansowane urządzenie z niezwykle interesującymi grami przeznaczonymi dla „wyrobionych” już graczy. Zachwyca rewelacyjną najlepszą spośród dostępnych na rynku konsol grafiką – a gry odsługiwane przez jej napęd Blu-Ray pozwalają osiągnąć niezrównaną jakość wizualną w porównaniu do gier, które wkłada się do tradycyjnych nośników. Playstation 3 może bez żadnych problemów pracować w HDTV, czyli trybie telewizji wysokiej rozdzielczość, a także łączyć się z internetem. Można podpiąć do niej zewnętrzne dyski twarde. Konsola wyposażona jest w 8-o rdzeniowy procesor Cell, który ma 512KB pamięci L2 przez co rewelacyjnie radzi sobie z np. dekodowaniem strumieni video. W większości wersji PS 3 znajdują się także sloty na karty pamięci SD, Memory Stick Standard, Duo i Pro, a także CompactFlash. Producent uruchomił specjalne centrum zakupu gier online, gdzie powstała społeczność PS-3. PlayStation 3 jest wstecznie kompatybilna z grami na PS2 i PS, choć na tę kompatybilność wiele osób narzeka, nie wszystkie gry ze starszych konsol da się bowiem w 3 uruchomić. Wraz z nią na rynku pokazało się wiele zupełnie nowych tytułów gier m.in. Final Fantasy XII, Devil May Cry 4, Heavenly Sword, Gran Turismo, Tekken 6, Killzone pod tradycyjne nośniki DVD. Gry dostępne są na płytach Blu-ray, ale na razie ich ceny są dosyć drogie. Do konsoli można dokupić mnóstwo dodatków, czasami w całkiem przyzwoitej jak na tę półkę rozrywki – cenie.

Zarówno Playstation jak i Wii Nintendo i są przeznaczone dla każdego, kto chce skorzystać z rozrywki, jaką niewątpliwie jest relaks przy grach. Decyzja, którą konsolę kupić powinna być podyktowana własnymi potrzebami. Jeśli mamy dzieci – kupmy na początek Wii, jeśli jesteśmy dorośli – Playstation 3 z pewnością bardziej przypadnie nam do gustu.

Może Ci się również spodoba