Jak wybrać najlepszego psa dla siebie ?

Wybór odpowiedniej rasy psa dla ciebie i twojej rodziny może być trudnym zadaniem. Wszystkie z nich są na pozór słodkie i urocze – jednak niejednokrotnie przez nieodpowiednią decyzję człowieka, spowodowaną brakiem odpowiedniej wiedzy, nie mają zapewnionych dogodnych warunków życia. Mając więc w zamiarach kupno psa, warto najpierw poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się o podstawowych cechach i potrzebach danej rasy, tak, aby wybrać najlepszego psa dla siebie i swoich bliskich.

Po pierwsze, warto zdać sobie sprawę, że pies pozostanie z nami przez kilka do kilkunastu lat i będzie wymagał nieustannej uwagi, a często wysokie koszty związane z jego utrzymaniem (zwłaszcza u psów dużych i rasowych) będą naszym stałym wydatkiem.

Bardzo ważnym elementem przy wyborze psa, jest jego wielkość. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub małym domku bez ogrodu, najlepszy będzie pies mały. Ciasne mieszkanie może być prawdziwą katorgą dla dużego psa. W większym domu, najlepiej z ogrodem, średnie i duże psy czują się znacznie lepiej. Warto pamiętać, że koszty utrzymania dużych psów są znacznie większe niż psów mniejszych.

Następnie, przed wybraniem odpowiedniego psa należy dowiedzieć się wielu informacji o różnych rasach. Warto przeczytać kilka książek związanych z czworonogami, poradzić się znajomych posiadających psy bądź dowiedzieć się czegoś na specjalnych psich forach. Dzięki temu możemy zapoznać się z tym, jakie cechy przeważają u danej rasy i dla jakiego typu człowieka jest ona najodpowiedniejsza. Ponadto powinniśmy się dowiedzieć, jakiej opieki wymagają konkretne rasy – zwłaszcza w kwestii żywności, opieki weterynaryjnej, ilości ruchu potrzebnej psiakowi, strzyżenia (trymowania) oraz czesania, aby uniknąć przykrych niespodzianek po zakupie psa (na przykład bardzo obfite linienie).

Trzeba pamiętać, że niektóre rasy psów potrzebują bardzo dużo ruchu, jest to więc dodatkowy czas w ciągu dnia, który musimy poświęcić na wyprowadzanie pieska. Jeżeli praca zajmuje nam sporo czasu bądź małe dzieci wymagają ciągłej opieki, lepiej odłożyć decyzję o zakupie czworonoga na później.

Kolejnym ważnym aspektem przed sprawieniem sobie pieska, jest upewnienie się, czy aby nikt w domu nie jest uczulony na psią sierść. Niespodziewany atak alergii nie będzie bowiem miły ani dla człowieka, ani dla pieska. Jednak nawet jeżeli tak jest, nie przekreśla to naszej szansy na posiadanie psa – istnieją bowiem pewne rasy, których sierść nie uczula, bądź uczula w mniejszym stopniu (np. York, Maltańczyk, Shih Tzu).

Jeżeli już zdecydujemy jaki pies będzie dla nas najodpowiedniejszy, musimy podjąć decyzję, gdzie go kupić. Warto zastanowić się, czy chcemy aby nasz czworonóg dumnie prezentował się na psich wystawach – potrzebny jest wtedy rodowód, najlepiej więc zakupić psa w specjalnych hodowlach danej rasy. Kupowanie psów na wszelakich targach czy bazarach może w przyszłości sprawić wiele problemów. Nie wiemy bowiem, czy intencją sprzedawcy (który zazwyczaj zapewnia nas, że jest to pies rasowy i był szczepiony) jest znalezienie pieskowi dobrego właściciela, czy tylko wyłudzenie pieniędzy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup psa w schronisku – choć także wiąże się to z pewnym ryzykiem, pies może być bowiem agresywny i nieufny, jeżeli jednak otoczymy go odpowiednią opieką przez wiele lat będzie nas darzył swoją psią miłością !

Decyzja o zakupie psa musi być bardzo dogłębnie przemyślana – powinniśmy zastanowić się, czy aby na pewno zapewnimy pieskowi jak najlepsze warunki. Musimy być świadomi, jakie obowiązki są związane z zakupem czworonoga.

Może Ci się również spodoba