Poznaj XBOX – 360 Microsoft Corporation.

Podobnie jak w PS3, także i w wyglądzie tej konsoli Xbox-360 zaszły poważne zmiany. Jest ona zdecydowanie mniejsza od swojej poprzedniczki (jest też mniejsza od Playstation 3), dzięki czemu może przestanie kojarzyć się wreszcie z wielkim pudłem, zajmującym sporo miejsca. Teraz „pudełko” jest wklęsłe od dołu i góry, a główną zaletą jego obudowy są wymienne panele przednie. W porównaniu do konkurenta Xbox posiada tackę napędu, dwa sloty na karty pamięci. Większość wejść podobnie jak w PS 3 rozmieszczona jest z tyłu konsoli. Microsoft wyposażył swą konsolę w 3-rdzeniowy procesor, który pracujący z identyczną częstotliwością jak PS3. Zastosował też większą pamięć 512MB RAM. Niestety, jak wynika z analiz, pomimo tego iż jest ona o 100% pojemnościowo większa od tego czym dysponuje Playstation 3, jej przepustowość nie zachwyca. Jest ona pięciokrotnie niższa od przepustowości PS3.

Xbox 360, który wyprodukowany został nieco wcześniej niż PS 3, nie oferuje możliwości odczytu płyt Blu-ray. W jego odtwarzaczy chodzą płytki tańsze – HD-DVD. W zależności od wersji 360-tki możemy nabyć je z dyskiem lub bez. Największy dysk jakim dysponuje czarna wersja xbox 360 Elite ma 120 GB, z wersją Premium nabędziemy dysk o pojemności 60GB. Do wersji arcade – dysk musimy dokupić. Koszt 120 GB to 500 zł. Jest to droższa inwestycja niż w przypadku rozwijania parametrów Playstation 3. W przypadku konsoli Sony za dużo większy dysk – 250 GB zapłacimy 200 złotych.

Save’y z gier można w xboxie przechowywać także na dwóch pamięci, które wmontowane są w konsolę. Każda z nich ma pojemność 64MB.

Obraz i grafika w xboxie nie jest dużo gorsza od tego, co oferuje nam PS3, osoby niewprawne i niewybredne praktycznie mogą nie zauważyć różnicy. Obraz możemy oglądać w formacie 16:9 i rozdzielczościach 720p oraz 1080i. Za grafikę w konsoli Microsoftu odpowiada chip graficzny wyprodukowany przez firmę ATI. Częstotliwość zegara tego chipa wynosi 500MHz. Na uwagę zasługuje jego pamięć to 10MB eDRAM (wbudowane w rdzeń) o przepustowości aż 250GB/s, resztę zaś współdzieli z pamięcią operacyjną. Te parametry pozwalają konsoli na wydajność ok. 48 operacji z użyciem shaderów i 500mln.

Do xboxa podobnie jak do PS3 możemy dokupić sobie pilota. Oryginalny kosztuje ok. 100 zł, a za jego podróbę, ale dobrze działającą zapłacimy 30 zł. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w xbox 360 jest funkcja Windows Media Center ułatwiająca obsługę pilotów takich jakie stają się powszechnym dodatkiem do laptopów. Mając już takiego pilota przy notebooku nie będziemy musieli dokupować nowego do konsoli xbox – właśnie dzięki Media Center. Ten system ma jeszcze jedną bardzo ważną i cenioną przez graczy zaletę: dzięki niemu (jeśli mamy Vistę lub XP MCW) możemy udostępnić swoje kolekcje filmów, muzyki i zdjęć w internecie i oglądać je w systemie, za który wraz z nowym komputerem zapłacilibyśmy około 2000-3000 tysięcy złotych.

W dobie powszechnego Internetu za najpoważniejszą wadę xbox-360 poza jego głośnością uznawany jest brak zamontowanej w konsoli bezprzewodowej sieci WiFi (z Internetem można łączyć się kablowo lub dokupić moduł WiFi – za 300 zł!). Posiadaczom konsol nie podoba się także to, że Microsoft usiłuje zarabiać na nich na każdym kroku. Płatny jest bowiem dostęp do sieci Web zrzeszającej społeczność xboxa! Za dostęp do Xbox Live zapłacimy ok. 120zł za rok (dostęp do swojej sieci PS3 ma darmowy), a chcąc coś pobrać stamtąd musimy płacić dodatkowo. To niewątpliwie duży minus xboxa. Choć jak twierdzą osoby, które mają doświadczenie na obu konsolach w Xbox Live nawet płatny jest o wiele lepszy od zasobów PS3. Zaletą Xbox-360 jest zaś to, że była to pierwsza konsola, na której dysku twardym umożliwiono zapisywanie stanów gier. Nie trzeba teraz używać do tego celu kosztownych kart pamięci o niewielkiej pojemności. Dysk twardy można wykorzystać do również do kopiowania danych z płyty DVD w celu przyspieszenia dostępu do danych i do wgrywania nań swoich danych np. zdjęć, muzyki czy filmów, które przy użyciu tej konsoli można także oglądać.

Do Xboxa podłączymy 4 pady, działające na połączenie radiowe. Ich baterie są jednak słabsze od baterii montowanych w padach PS3. Tam starczają na 75 godzin gry, w xbox warto mieć zapas naładowanych akumulatorków. Pady xboxa posiadają wejście do podłączenia słuchawek z mikrofonem, które przydadzą się do komunikowania się w grach lub porozmawiania z przyjaciółmi poprzez XBL.

Może Ci się również spodoba