Xbox czy Playstation? Co wybrać?





Playstation czy Xbox? Przed takim dylematem stają osoby, które zamierzają kupić konsolę do gier. Czym różnią się poza ceną te dwa cacka produkowane przez konkurujące ze sobą koncerny Sony i Microsoft? Co powoduje, że trwająca od kilku lat między nimi walka o rynek przenosi się na fora internetowe, gdzie prawdziwe bitwy słowne toczą ze sobą ich zwolennicy i przeciwnicy, wykłócając się o to, która z tych konsoli jest lepsza. No właśnie która jest lepsza – wypadałoby zapytać i spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Prawda jest jednak taka, że nie znajdziemy na nie jednoznacznej odpowiedzi, która byłaby w stu procentach obiektywna. To, co podoba się jednemu, nie zawsze musi zachwycić kogoś innego. I odwrotnie. A wybór konsoli z kolei często dyktowany jest zasobnością portfela. Oto garść informacji o konsolach, które warto mieć na uwadze – zanim dokonamy zakupu.

Pierwszą „wypasioną” konsolę do gier w 1994 roku wypuścił koncert Sony. Jego Playstation, mimo dość wysokiej ceny na starcie, szybko zdobyła rynek i podbiła serca spragnionych rozrywki i przeniesienia się do innej rzeczywistości graczy. Kilka lat później pozycji lidera i monopolisty pozazdrościł Japończykom Microsoft i wyprodukował swój minikomputer do gier, czyli pierwszego Xboxa. Było to w 2001 roku, w czasie gdy popularność zyskiwała już druga nowsza wersja konsoli Sony – Playstation 2.

Aby odebrać część rynku Japończykom Microsoft musiał zastosować dumpingowe ceny i nieco odmienne parametry urządzenia. Sprzedaż Xboxa dzięki przystępnej cenie rosła, ale wielu graczy zawiodło się na pierwszej konsoli Billa Gates’a. Xbox ten był bowiem bardzo awaryjny, często się psuł, przegrzewał i nie pomagało wcale wydłużanie przez producenta gwarancji. Dopiero wyprodukowanie przez amerykański koncern Xboxa – 360 zaczęło stopniowo zacierać złe opinie, jakie firma otrzymała po debiucie na półce konsol. Dziś na rozrastającym się rynku gier i konsol, prym wiodą obie te firmy. Wyprodukowane przez nich najnowsze Playstation 3 oraz Xbox-360 to nie tylko komputery do gier, ale prawdziwe rozbudowane multimedialne kombajny. I parametry obu będziemy tutaj porównywać, ufając, że poniższe informacje pomogą w dokonaniu wyboru wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad tym, którą konsolę kupić.

Główne podobieństwa:

Xbox 360 jak i PlayStation 3 to konsole nowej generacji. Służą nie tylko do gier. Mogą zastąpić inny sprzęt w domu. Można przez nie słuchać muzyki, odtwarzać pliki MP3, oglądać filmy, zdjęcia z wakacji (z płyt lub bezpośrednio z aparatu). Obie te konsole mogą pracować w HDTV, czyli trybie telewizji wysokiej rozdzielczości i mogą łączyć się z internetem. Można też pod nie podpiąć zewnętrzne dyski twarde. Jednakże wiele z tych ulepszeń gracze uznali także za porażki. Kombajn wydany przez Sony, który miał łączyć w sobie rolę komputera i domowego centrum rozrywki, został – przez osoby, które liczyły na to, konsola Playstation 3 zastąpi im full wypas sprzęt – okrzyknięty rozczarowaniem roku. Ładnie opakowana w porównaniu z ciągle plastikowym Xboxem konsola Playstation 3 nie odtwarza wielu popularnych formatów takich jak chociażby pliki wvm. Także Xbox-360, jak wynika z analiz i opinii nabywców, nie sprawdził się w roli domowego centrum rozrywki, choć Microsoft od początku podkreślał, że nie miał ambicji, by konsola udawała w pełni sprawny tradycyjny komputer. Xbox-360 okazał się bardziej awaryjny od konsoli Sony, ale także zdecydowanie głośniejszy. Oglądanie filmów na tej konsoli przy wydajnym szumie i buczeniu – nie jest przyjemnością.

Główne różnice:

Xbox – Microsoft, który zajmuje się na co dzień produkcją komputerów i oprogramowania komputerowego wypuszczając XBOX-360 nie chciał z niego robić kolejnego komputera, argumentując to tym, że konsola to jedno, a komputer to drugie. Sony zaś przeciwnie. Chciało stworzyć sprzęt o charakterze wash and go, czyli dwa, a nawet więcej w jednym. Playstation 3 to bardzo rozbudowana maszyna z pojemnym dyskiem, która nie tylko jest centrum rozrywki multimedialnej, ale także może pełnić rolę komputera. Stąd też jej cena w sklepie jest o wiele wyższa. Czy był to dobry krok, czas pokaże. Na razie internauci narzekają na te innowacje i wyrokują, że o wiele trudniej jest odzyskać dane z dysku Playstation (np. zdjęcia z wakacji) niż z dysku tradycyjnego komputera. Bardzo ważną i działającą na niekorzyść Xboxa 360 różnicą jest głośność. Konsola Playstation 3 działa cicho i niezauważalnie, o tym jak dziala Xbox – 360 świadczy fakt, że niektórzy użytkownicy tej maszyny zamykają ją w szafie, by buczenie nie przeszkadzało w grach, w których cisza buduje napięcie… „Hałaśliwa praca XBoksa od biedy daje się wytrzymać, gdy gramy w jakąś strzelankę i wszystko nam zagłuszają eksplozje i ryki, ale będzie irytująca już w grach typu “Silent Hill”, gdzie nastrój grozy budowany jest na przykład właśnie przez długie momenty ciszy. Praktycznie dyskwalifikuje to XBoksa w roli odtwarzacza muzyki czy filmów w domowym zestawie kina domowego” – czytamy wśród opinii na jednym z forów internetowych.

Kolejne różnice między obiema konsolami dotyczą m.in. zmian w wyglądzie, ale także procesora, pamięci, grafiki i wszelkich innych funkcji, które są niezwykle ważne dla graczy. Omówione zostaną one w opisach poszczególnych konsoli.

Zarówno na xbox-360 jak i Playstation 3 można grać sieciowo. Do obu konsol znajdziemy mnóstwo gier, choć w przypadku produktu Sony niektórzy mogą rozczarować się tym, że gra z Playstation 2 nie zawsze będzie chciała nam ruszyć w nowszej wersji konsoli. W PS3 istnieją problemy z tzw. kompatybilnością wsteczną, których nie spotkamy w xboxie.

Zatem, jak wspomnieliśmy na wstępie tak naprawdę wybór jednej z tych dwóch konsoli nie jest wcale prosty. To, która z nich jest lepsza, pozostawiamy twojej ocenie. Wybierz tą, która bardziej Ci odpowiada.

Może Ci się również spodoba