Ochrona przed słońcem od wewnątrz. Jakie preparaty wybrać?





Niektóre choroby spowodowane promieniowaniem słonecznym mogą być leczone wyłącznie za pomocą doustnych środków. Preparaty tego typu sprawdzają się również w profilaktyce.

Nie wszystkie środki chroniące przed promieniowaniem nadają się do stosowania w celach zapobiegawczych. Niektóre z nich można stosować tylko w terapii niektórych chorób spowodowanych ekspozycją na słońce.

Witamina A

Witamina A zapobiega porfirii skórnej, pokrzywkom i rumieniom słonecznym. Witamina A chroni błony lizosomalne przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem. Można stosować jej prekursor zwany beta karotenem, niemniej nie jest tak skuteczny w przypadku rumienia. W okresie letnim warto wzbogacić dietę w witaminę A, która znajduje się między innymi w orzechach, rybach i olejach roślinnych. Jej prekursor można znaleźć w pomarańczowych i czerwonych warzywach (m.in. w papryce, marchwi, brzoskwini, moreli). Witamina A jest składnikiem wielu pigułek wspomagających opalanie.

Środki przeciwzapalne i witamina PP

Środki przeciwzapalne i witamina PP nie są polecane w profilaktyce chorób spowodowanych przez nadmiar słońca. Środki przeciwzapalne, do których należy kwas acetylosalicylowy i indometacyna pełnią głównie rolę leków, a nie preparatów profilaktycznych. Witamina PP sprawdza się natomiast wyłącznie w leczeniu pelagry.

Kwas PABA i talidomid

Kwas PABA, zwany też kwasem p-aminobenzoesowym jest dostępny w formie tabletek pod handlową nazwą Praminanu. Skuteczność preparatu jest podważana, dlatego obecnie odradza się jego stosowanie. Kwas PABA był jednym z najstarszych filtrów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego. Talidomid jest natomiast stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarzy i w ciężkich przypadkach. Nie wolno zażywać go na własną rękę.

Syntetyczne leki przeciwmalaryczne

Chlorochinina jest najczęściej stosowanym syntetycznym lekiem przeciwmalarycznym. Substancja dobrze kumuluje się w tkankach, dlatego jej działanie jest bardziej efektywne w porównaniu z kwasem PABA. Chlorochinina zapewnia bardzo dobrą ochronę przed słońcem. W przypadku niektórych chorób stosuje się połączenie chlorochininy ze środkami przeciwzapalnymi, w celu uzyskania silniejszego efektu ochrony, np. w leczeniu poważnych posłonecznych zapaleń skóry.

Terapia PUVA

Terapia PUVA polega na tym, że osoba podatna na pewne choroby spowodowane nadmiarem słońca jest poddawana ekspozycji na promieniowanie UVA i jednocześnie zażywa preparaty zawierające metoksypsolareny. Terapia powoduje zwiększenie grubości warstwy rogowej i ciemniejsze zabarwienie skóry. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprawidłowych reakcji na słońce. Metoda znalazła zastosowanie m.in. w leczeniu osutki świetlnej.

Może Ci się również spodoba