Włosy – budowa i wzrost. Co warto wiedzieć?





Włosy składają się z żywych i martwych komórek. Jeżeli ich struktura jest uszkodzona i niekompletna, tracą ładny, zdrowy wygląd.

Cebulka włosa składa się z żywych komórek, natomiast trzon włosa zbudowany z keratyny jest martwą częścią. Przez mieszek włosowy przepływa wydzielina gruczołu łojowego. Melanocyty odpowiedzialne za barwę włosów znajdują się w obrębie macierzy leżącej na poziomie komórek podstawnych naskórka.

Budowa trzonu włosa

Trzon włosa jest odpowiedzialny za dużą wytrzymałość włosa na rozciąganie. Centralna, niemal pusta przestrzeń jest nazywana rdzeniem. Największa część włosa warunkująca jego grubość nosi nazwę kory. Zarówno kora, jak i osłonka zewnętrzna są zbudowane z keratyny. Osłonka ma strukturę łusek węża i jest przezroczysta.

Jak rosną włosy?

Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz. Etap pierwszy zwany anagenem trwa wiele lat. W przypadku kobiet wynosi około 3-5 lat, zaś u mężczyzn nieco mniej. W tym czasie włos rośnie około 0,5 – 1 cm miesięcznie. Druga faza wzrostu włosa jest nazywana katagenem. W okresie trwającym od kilku tygodni do kilku miesięcy cebulka włosowa obumiera, aby w trzecim stadium wysunąć się nad pochewkę mieszka. Wtedy włos wypada, a w jego miejsce powstaje nowy. Ostatni etap wzrostu włosa jest określany mianem telogenu i trwa około 2-3 tygodni. Każdy włos posiada swój własny, życiowy cykl oraz rozwija się niezależnie od sąsiadujących.

Jak ocenić stan włosów?

Ocena stanu włosów jest wykonywana podczas badania zwanego trichogramem. Laborant pobiera około 50 włosów, które następnie bada pod mikroskopem. Analiza stanu cebulki umożliwia określenie fazy wzrostu włosa. Badanie polega na obliczeniu stosunku liczby włosów w fazie anagenu do liczby włosów w fazie telogenu. Prawidłowy wynik wynosi 4. Jeżeli stosunek jest niższy niż 3, to istnieje ryzyko łysienia.

Przykład: Laborant pobrał 50 włosów, z czego 30 posiada obumarłe cebulki. 20:30 = 0,6. Wynik sugeruje łysienie. Gdyby tylko 10 włosów było w fazie obumarcia, to wynik byłby równy 4.

Gruczoł łojowy a stan włosów

Gruczoł łojowy produkuje sebum, które pokrywa włókno włosa. Włosy są pokryte tłustą powłoką przyciągającą zanieczyszczenia i zatrzymującą pozostałości keratyny. Brak wystarczającej ilości łoju powoduje, że włos przyciąga różne zanieczyszczenia. Zarówno nadmiar, jak i niedobór sebum mają negatywny wpływ na włosy. Odpowiednie szampony pomagają utrzymać pracę gruczołów łojowych na optymalnym poziomie.

Może Ci się również spodoba