Jak wybrać komputer do gier? cz. 1





Nie każdy musi być sportowcem, nie każdy ma możliwość ścigania się rajdówką WRC, nie każdy może założyć zbroje i pokonać smoka. Każdy może jednak zagrać w grę komputerową. Takie rozwiązanie powoduje, że stajemy się sportowcami, kierowcami wyścigowymi i bohaterami fantastycznej sagi. Producenci gier prześcigają się w nowościach tytułach i przede wszystkim możliwościach technologicznych gier. Wszystko po to, aby świat iluzji stawał się coraz bardziej realistyczny, a alternatywna rzeczywistość traciła coraz więcej ze swojej alternatywności. Tyle wstępu literackiego.

To co umożliwia nam zagłębianie się w świat gier, to komputer. Bez odpowiednich właściwości tego urządzenia nie będziemy w stanie zagrać w coraz to nowsze i wymagające gry. Powstaje zatem dylemat każdego gracza w co zainwestować, żeby się nie rozczarować i żeby zakupiony sprzęt służył nam do zabawy w „full detalach”? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i na pewno w dużej mierze zależy od budżetu jaki posiadamy.

Po pierwsze jeżeli decydujemy się na komputer stricte do gier to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma być to przenośny sprzęt czy stacjonarny. Dla prawdziwego gracza to rozróżnienie powinno być proste i przechylać się na stronę komputera stacjonarnego. Powodów jest kilka i nie zawsze wiążą się one ze sprzętowymi wymogami. Laptopy to doskonała propozycja multimedialna, są funkcjonalne, przenośne i w miarę nowoczesne tak, aby zadowolić nawet zwolenników gier. Mają jednak kilka minusów. Ich wielkość powoduje pewne ograniczenia. Oczywiście jesteśmy w sanie wyposażyć naszego notebooka w elementy porównywalne do stacjonarnego peceta, ale zawsze będzie ograniczony on wielkością, a przez to i ceną. Laptopy przeznaczone do gier i zbliżone parametrami do komputerów stacjonarnych są obarczone bardzo wyrugowanymi cenami. W każdym razie cenami mocno przekraczającymi ceny komputerów stacjonarnych. Ponadto prawdziwy gracz powinien myśleć przyszłościowo. Takie myślenie cechuje się przewidywalnością podnoszenia osiągów swojego komputera. Wiadomo technika idzie tak na przód, że za jakiś czas, komputer który był jednym z lepszych w swoim segmencie, może stać się jedyne maszyną do liczenia całek. Tego nie chcemy kupując komputer do gier, dlatego wybór peceta pozwala użytkownikowi na rozbudowywanie i wymienianie części swojego komputera.

Skoro zdecydowaliśmy się na stacjonarny komputer musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim na wykonanie i pochodzenie płyty głównej. Nie będę tu wymieniał producentów, przed zakupem jednak warto zorientować się która płyta na rynku jest najnowocześniejsza. Nie jest to może rada stricte informatyczna, ale bardziej praktyczna. Nie będę zanudzał czytelnika właściwościami i częściami składowymi płyty głównej. Powiem tylko, że warto zapłacić każde pieniądze za dobrą płytę główną. To podstawowa cześć komputera i do niej podłącza się wszelkie pozostałe elementy jak pamięci RAM, procesor, karta graficzna. Im bardziej nowoczesna płyta główna z lepszymi parametrami, tym możliwość w późniejszym czasie dokupienia bardziej wydajnych zamienników. Reasumując wybierając płytę główną, patrzymy przede wszystkim na producenta oraz na jakość (przepustowość), ilość gniazd, szyn i złączy. Płyta główna jest takim domem dla reszty podzespołów, ona scala wszystkie elementy komputera pozwalając mu żyć.

Do płyty głównej należy podłączyć procesor. Popularnie procesor nazywany jest sercem komputera, od niego bowiem zleży szybkość działania naszej maszyny. Pamiętając, że kompletujemy komputer do gier musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze wybierając procesor należy wziąć pod uwagę częstotliwość taktowania procesora, która pozwala ocenić jego szybkość. I tak żeby zagrać sobie w najnowszego Batmana należy zaopatrzyć się w procesor o taktowaniu 3,0 GHz. Obecnie jeżeli chcemy zagrać sobie w najnowsze gry taka prędkość procesora powinna nam wystarczyć. Kolejnym parametrami procesora jest pamięć podręczna procesora czyli cache i ta wartość parametru powinna oscylować między 1 a 3 mb. Nie opłaca się obecnie kupować procesorów dysponujących mniejszą ilością pamięci podręcznej. Kolejną rzeczą na jaka trzeba zwrócić uwagę to szyna FSB. Najlepiej kiedy częstotliwość szyny pokrywa się z częstotliwością pamięci RAM i kartą graficzną, a także odpowiada szyną na płycie głównej komputera. Daje to najlepsze rezultaty i poprawia wydajność komputera. Poza tym warto też zwrócić uwagę na technologie wykonania procesora. Najnowsze procesory wykonane są w technologii 45 nanometrów. Zastosowanie takich procesorów pozwala z jednej strony zmniejszyć kształt procesora, z drugiej obniżyć pobór prądu.

Może Ci się również spodoba