Dezodoranty antyseptyczne i nieantyseptyczne. Które lepsze? Jak działają?





Dezodoranty antyseptyczne i nieantyseptyczne różnią się pod względem sposobu działania i składu. Prezentujemy podstawowe informacje, z którymi powinien zapoznać się każdy konsument.

Antyseptyczne dezodoranty niszczą bakterie znajdujące się na powierzchni skóry. Preparaty zawierają składniki aktywne rozpuszczalne w tłuszczach. Produkty wyróżniają się doskonałymi właściwościami bakteriobójczymi, niemniej mogą powodować toksyczne działanie. Tłusta konsystencja sprzyja kumulowaniu się preparatu w warstwie rogowej. Należy dokładnie oczyszczać miejsce aplikacji antyseptycznego dezodorantu, aby tego uniknąć. Dezodoranty nieantyseptyczne działają poprzez maskowanie lub pochłanianie substancji powodujących nieprzyjemny zapach.

Skład i forma antyseptycznych dezodorantów

Antyseptyczne dezodoranty, które są obecnie dostępne w sprzedaży nie zawierają drażniących substancji. Najczęściej są produkowane na bazie triklosanu. Antyseptyczna substancja nie powoduje podrażnień, ani uczulenia. Receptura produktu zawiera też olejki eteryczne, które tworzą kompozycję zapachową oraz wykazują umiarkowane właściwości bakteriobójcze.

Antyseptyczne dezodoranty są dostępne w formie aerozoli, sztyftów, kulek i roll-onów. Aerozole składają się z rozpuszczalnika i składników bakteriobójczych, których stężenie wynosi maksymalnie 3%. Kompozycja zapachowa jest uzupełnieniem receptury. Sztyfty są wyprodukowane z mydła na bazie stearynianu sodu oraz substancji bakteriobójczej i natłuszczającej skórę. Odczyn pH sztyftów jest nieco wyższy, dlatego produkty tego typu mogą powodować podrażnienia. Skład kulek i roll-onów jest niemal taki sam, jak receptura antyseptycznych dezodorantów. Nowością na rynku są chusteczki nasączone bakteriobójczym roztworem. Ich wadą jest ograniczony okres trwałości, a przez to niska efektywność w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu.

Skład dezodorantów nieantyseptycznych

Dezodoranty nieantyseptyczne skutecznie maskują nieprzyjemną woń, ponieważ zawierają aktywne składniki, takie jak mleczan etylu, winian dietylowy i winian trietylowy. Produkt może zawierać tlenek cynku, który pochłania brzydki zapach i jednocześnie działa antybakteryjnie. Dopełnieniem receptury jest etyloheksylogliceryna. Substancja o dość skomplikowanej nazwie zmiękcza i nawilża skórę oraz rozcieńcza i wiąże zapachy. Nieantyseptyczne dezodoranty są dostępne w takich samych formach, jak wyżej opisane antyseptyki.

Może Ci się również spodoba