Co to jest CV?





Curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy jest dokumentem, który ułatwia naszemu potencjalnemu pracodawcy zapoznanie się z naszymi dotychczasowymi doświadczeniami i umiejętnościami. W jego przypadku najważniejsza jest odpowiednia przejrzystość i odpowiednie rozdzielenie informacji połączone z przyporządkowaniem ich do odpowiednich podpunktów, takich jak: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dane personalne, dotychczasowe życie zawodowe, hobby czy inne umiejętności. Taki układ pozwala pracodawcy na łatwe i szybkie porównanie umiejętności wszystkich kandydatów, a także jest podstawą do wyłonienia tych, z którymi zechce się  skontaktować osobiście. Najlepiej, jeśli CV zawiera się  na jednej stronie a4, jednak jego długość powinna być stosowna do naszego doświadczenia zawodowego, ale nie krótsza niż 2/3 strony.

Istnieją różne typy, tak zwane układy w których możemy sporządzić nasz życiorys zawodowy. Pierwszym, a przy okazji najczęściej stosowanym sposobem jest układ chronologiczny, w myśl którego podajemy konkretne informacje o naszym wykształceniu i dotychczasowych posadach w porządku odwrotnie chronologicznym – poczynając od tych najmniej odległych, a skończywszy na tych najwcześniejszych. Każda pozycja, opisująca nasze doświadczenie zawodowe powinna zawierać  informacje o tym, jak długo trwał okres zatrudnienia w poszczególnych miejscach, jakie zajmowaliśmy tam stanowisko, co należało do naszych obowiązków oraz wszystkie nasze ówczesne osiągnięcia. Oczywiście musimy podać nazwę firmy, w której pracowaliśmy tak, by pracodawca miał możliwość zweryfikowania naszego doświadczenia. Dalsze działy powinny przedstawiać nasze kompetencje, dodatkowe umiejętności, oraz zainteresowania i hobby – nawet jeśli nie jest związane z charakterem posady, o którą się ubiegamy, może się stać świadectwem naszej kreatywności. Tego typu CV jest najbardziej uniwersalne i prawie zawsze stosowne, jednak są sytuacje, które wymagają  od nas przygotowania dokumentu z myślą tylko i wyłącznie o danej posadzie.

 

W takim wypadku możemy mówić  o układzie celowym, kiedy korzystamy tylko z informacji i doświadczeń, mogących nam się przydać w miejscu pracy, o które się  ubiegamy. Zamieszczamy tam całe swoje doświadczenie na podobnych stanowiskach, odbyte szkolenia i kursy. Swoją ofertę możemy dodatkowo uatrakcyjnić opisem dotychczasowych osiągnięć, a nawet pomysłów, dotyczących potencjalnego miejsca pracy. Na układ celowy curriculum vitae decydują się osoby o bogatym doświadczeniu w danej dziedzinie i jasno sprecyzowanych celach zawodowych.

 

Istnieje też trzeci typ życiorysu zawodowego, w którym największy nacisk kładzie się na osiągnięcia, umiejętności i kompetencje, które mogłyby się przydać  na oczekiwanym stanowisku. Tak przygotowane CV powinno zniwelować  niekorzystne wrażenie, jakie może wywrzeć na potencjalnym pracodawcy nasz całkowity brak doświadczenia i przekonać go, że doskonale sobie poradzimy, ponieważ posiadamy odpowiednie predyspozycje.

Bez względu na układ, aby nasze CV było ważne, na dole strony powinniśmy umieścić klauzulę  ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Może Ci się również spodoba