Antyperspiranty na nadmierną potliwość. Co zawierają?

Antyperspiranty są produktami rozpowszechnionymi w masowej sprzedaży. Ich zadaniem jest ograniczenie nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe.

Zapach ciała pochodzi głównie z rozkładu potu apokrynowego i jest zależny od mikroorganizmów bytujących na skórze. Nieprzyjemny zapach potu jest skutkiem powstania kwasów tłuszczowych, które pochodzą z łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Antyperspiranty pozwalają zachować świeżość w upalne dni i podczas uprawiania sportu. Środki przeciw poceniu się powodują zmniejszenie lub hamowanie nadmierngo wydzielania potu w okolicy pach, dłoni i stóp.

Działanie antyperspirantów

Antyperspiranty zawierają przede wszystkim sole glinu bądź cyrkonu, które wywołują lekki stan zapalny w przewodzie gruczołu potowego i mieszka włosowego. W efekcie dochodzi do nadmiernego rogowacenia i zmniejszenia światła przewodów wyprowadzających. Ostatecznie kanaliki potowe zostają zapchane, a nadmierne pocenie zahamowane.

Co zawierają antyperspiranty?

Składniki aktywne, które wchodzą w skład antyperspirantów to chlorowodorotlenek glinu (ACH), formaldehyd i ałun potasowy. ACH jest najczęściej stosowanym składnikiem aktywnym. Może być bardzo drażniący dla skóry. Formaldehyd jest wykorzystywany w połączeniu z kamforą i antyseptycznymi olejkami zapachowymi. Substancja hamuje rozwój bakterii i łączy się z białkami skóry. Następnie dochodzi do zmniejszenia średnicy kanalików potowych. Preparaty zawierające formaldehyd są dostępne tylko w aptekach. Ałun potasowy jest wykorzystywany jako środek ściągający. Substancja wchodzi w skład wielu antyseptycznych pudrów do stóp.

Antyperspiranty zawierające ACH są sprzedawane we flakonach zakończonych szeroką kulką, w formie roll-on, sztyftu lub aerozolu. Produkt może być drażniący dla skóry, dlatego należy używać go przez ok. 3-4 dni, a następnie zrobić kilkudniową przerwę. Preparaty tego typu nie powinny być stosowane przez osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry.

Może Ci się również spodoba