Cellulit. Jak powstaje? Które preparaty są skuteczne?

Cellulit jest często mylony z otyłością, choć nie zawsze idzie z nią w parze. Cellulit dotyczy tkanki tłuszczowej i może pojawić się również przy braku otyłości i nadwagi.

Cellulit jest chorobą tkanki tłuszczowej polegającą na zmianach w tkance podskórnej. Cellulit jest z reguły zlokalizowany w okolicach pośladków i ud. U kobiet mało zaznaczony cellulit nie jest chorobą. Wynika z tego, ze liczba komórek tłuszczowych jest dwukrotnie większa niż w męskim organizmie. Adipocyty są zgromadzone w okolicy lędźwiowej, na udach i na brzuchu. U mężczyzn cellulit pojawia się wyłącznie w przypadku chorób, np. raka prostaty, zaburzenia wydzielania androgenów. U kobiet adipocyty są ułożone jak kwadraty, prostopadle do powierzchni skóry. Jeżeli zawartość tych komórek zwiększa się w wyniku gromadzenia tkanki tłuszczowej, pojawia się efekt skórki pomarańczowej. U mężczyzn zraziki tłuszczowe wypełniające adipocyty są małe i ograniczone przegrodami, które przebiegają na ukos, a nie prostopadle do powierzchni skóry, co zapobiega powstawaniu charakterystycznych nierówności.

Rozwój cellulitu

Cellulit rozwija się w kilku etapach. W pierwszej fazie dochodzi do zastoju żylnego i limfatycznego oraz rozpoczyna się gromadzenie tłuszczów przez adipocyty. W drugim etapie dochodzi do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej. Przepływ krwi w niektórych okolicach jest obniżony w wyniku ucisku naczyń krwionośnych przez adipocyty. W rezultacie może powstać obrzęk objawiający się wystąpieniem skórki pomarańczowej, o guzowatej i nieregularnej powierzchni. W tym stadium uszkodzenie ma wyłącznie estetyczny charakter. W trzecim etapie złogi włókien i substancji podstawowej tkanki łącznej odkładają się wokół nagromadzonego tłuszczu prowadząc do zwiększenia zaburzeń krążenia. W tej fazie cellulit staje się chorobą wymagającą leczenia. Niepodjęcie terapii prowadzi do przekształcenia cię złogów kolagenu w twarde guzki uciskające naczynia włosowate i włókna nerwowe. Cellulit powoduje dolegliwości bólowe.

Produkty antycellulitowe

Terapia antycellulitowa polega na redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, czemu służą produkty podawane doustnie oraz przeznaczone do użytku zewnętrznego. Obecnie preparaty doustne są mieszaninami wyciągów z różnych roślin, którym przypisuje się wpływ na lipolizę i moczopędne działanie. Mieszaniny łodygi ananasa, liści drzewa melonowego, grejpfruta, guarany, figowca wzbogacone kofeiną i witaminami z grupy B są najczęściej stosowane. W preparatach doustnych można znaleźć również lubczyk bagienny, bambus, fenkuł, wyciąg z żeń szenia, rumianek, skrzyp, rozmaryn i mniszek lekarski. Chitozan w formie żelowych kapsułek jest stosowany w celu ograniczenia absorpcji tłuszczów.

Preparaty do użytku zewnętrznego powstają na bazie takich samych ekstraktów roślinnych. Mogą mieć postać leków lub produktów kosmetycznych. Środki farmaceutyczne przeznaczone do użytku wewnętrznego mogą zawierać dodatkowo substancje ograniczające proces gromadzenia tkanki tłuszczowej oraz sprzyjające rozpadowi istniejącej tkanki zapasowej. W preparatach znajdziemy również wyciąg z bluszczu i kasztanowca pobudzający mikrokrążenie oraz wyciąg ze skrzypu, który poprawia stan tkanki łącznej. Produkty antycellulitowe występują w formie żeli, które można łatwo rozprowadzić na skórze bez pozostawiania tłustej warstwy na powierzchni skóry. Żel powinien być zaaplikowany na świeżo oczyszczoną skórę, żeby substancje aktywne mogły łatwo przeniknąć przez naskórek. Kremy są rzadziej stosowane, a lotiony, płyny do kąpieli i mydła nie są przydatne, ze względu na niską wydajność i stopień wchłaniania. Bardzo ważne jest masowanie skóry podczas nakładania żelu. Odpowiedni masaż rozdziela złogi kolagenu oraz wywiera działanie na poziomie układu limfatycznego. Skutecznie oczyszcza okolice dotknięte cellulitem.

Zabiegi antycellulitowe

W leczeniu cellulitu stosuje się jontoforezę, endermologię i masaż wibracyjny. Jontoforeza ułatwia przenikanie substancji aktywnych rozpuszczonych w wodzie do głębokich warstw skóry. Endermologia jest techniką polegającą na wykonywaniu masażu przez zasysanie skóry za pomocą specjalnych aparatów. Masaż wibracyjny umożliwia rozdzielenie złogów usieciowanego kolagenu. Inne metody stosowane w leczeniu cellulitu to drenaż limfatyczny i liposukcja. Drenaż limfatyczny jest szczególną metodą masażu umożliwiającą pobudzenie głębszych warstw skóry. Poprawia krążenie limfy i zmniejsza obrzęk. Modna metoda daje bardzo dobre rezultaty. Liposukcja jest metodą leczenia chirurgicznego i polega na pochłanianiu nadmiaru tłuszczu. W odessanym miejscu powstają zrosty, więc w późniejszym okresie nie dochodzi do ponownego narastania tkanki tłuszczowej. Alternatywną metodą jest masaż ultradźwiękami, zwany potocznie „liposukcją bez skalpela“.

Może Ci się również spodoba