Rozstępy. Jak powstają? Jak się ich pozbyć?

Rozstępy są zanikami skóry przypominającymi pręgi po cięciu rózgą. Mają postać blizn, które na początku są czerwone, a następnie białoperłowe.

Rozstępy posiadają wyraźną granicę i tworzą się stopniowo, tak jak blizna. Skóra w obrębie tych zmian jest pozbawiona włosów i elementów wydzielniczych. Rozstępy powstają w dwufazowym procesie. W pierwszej fazie na skórze pojawiają się nieznacznie wyniosłe i czerwone pręgi. W drugim etapie stają się białe i nieznacznie zagłębione. Przebieg rozstępów jest zależny od okolicy ciała. Na brzuchu rozstępy są ułożone koliście wokół pępka, na piersiach okrężnie na około otoczki, zaś na udach przebiegają skośnie i obustronnie.

Przyczyny powstania rozstępów

Rozstępy powstają w wyniku nadczynności nadnerczy, które produkują zbyt dużo glikokortykoidów. Są to związki, które zaburzają prawidłową pracę fibroblastów. W efekcie komórki skóry wytwarzają mniej kolagenu i proteoglikanów. Dochodzi do częściowego zahamowania syntezy i kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny. Tworzą się zmienione białka. W rezultacie tych procesów pęka tkanka łączna i pojawia się ubytek. Okoliczności powstawania rozstępów są zróżnicowane, ale wszystkie mają związek z zaburzeniami funkcji nadnerczy. Wśród głównych przyczyn wymienia się otyłość, niedożywienie, silny stres, zaburzenia równowagi hormonalnej w czasie dojrzewania, ciąża, choroba zakaźna oraz długotrwała terapia kortykoidami.

Leczenie rozstępów

Rozstęp jest blizną, którą można zmniejszyć. Zapobiegawczo zaleca się stosowanie produktów nadających skórze gęstość i zmniejszających ryzyko pękania włókien. Masaże kremem nadają prawidłowy kierunek włóknom kolagenu powodując, że masowana skóra jest znacznie bardziej rozciągliwa i mniej ścisła. Masaże powinny być wykonywane szczególnie w czasie ciąży.

Produkty przeciw rozstępom zawierają głównie wyciągi roślinne, m.in. ekstrakt ze skrzypu. Substancja zawiera krzem organiczny, który oddziałuje na fibroblasty i zmniejsza ich zdolność do syntezy białek. Skrzyp jest bogatym źródłem mineralnego krzemu. W kosmetykach przeciw rozstępom znajduje się również wyciąg z bluszczu. Wyciągi z aloesu i diabelskiego szponu są stosowane z uwagi na dobre właściwości gojące. Z reguły stosuje się syntetyczne substancje wyprodukowane na bazie organicznego krzemu. Tłuszczowe substancje zawarte w preparatach zmiękczają i ułatwiają masaż (m.in. masło karite, olejek z wiesiołka). Produkty przeciw rozstępom zawierają również aminokwasy, które pobudzają syntezę fibroblastów oraz witaminy E i A.

Leki stosowane przeciw rozstępom mogą zawierać wyciąg z wąkrotki, która jest jednym z najlepszych czynników aktywnych zapobiegających i zmniejszających rozstępy oraz defiltran ułatwiający zmniejszanie się rozstępów. Tretynoina jest skuteczna w przypadku tzw. świeżych rozstępów, natomiast n-acetylohydroksyprolina aktywuje biosyntezę białek, w tym zwłaszcza kolagenu.

Zabiegi kosmetyczne przeciw rozstępom

Mikrodermabrazja jest najczęściej stosowaną techniką przeciw świeżym rozstępom. Zadowalający efekt można osiągnąć poprzez przeprowadzenie około 20-30 seansów, które zostaną odpowiednio rozłożone w ciągu 1 miesiąca (ok. 1000 – 1500 zł). Kolejne sposoby to laser pulsacyjny i laser CO2, które również są skuteczne w przypadku świeżych rozstępów.

Może Ci się również spodoba