Komedogenność a kosmetyki. Co to jest? Jak jej uniknąć?





Komedogenność jest właściwością kosmetyków do zwiększenia wydzielania sebum. Niektóre produkty przygotowane na bazie tłuszczu mogą pobudzać gruczoły łojowe, co nie jest korzystne dla skóry.

Działanie komedogenne kosmetyków można porównać do zjawiska występującego w przebiegu trądziku. Sebum jest wydzielane pod wpływem niektórych substancji tłuszczowych i lipofilowych produktów. Producent ma obowiązek przebadania każdego surowca wykorzystywanego do produkcji kosmetyków również pod kątem komedogenności.

Które substancje pobudzają wydzielanie łoju?

Niektóre składniki preparatów kosmetycznych mogą znacząco wpłynąć na zwiększenie produkcji sebum. Są to substancje określane mianem surowców o znacznym potencjale komedogennym. Do ich grona należą olejek migdałowy, masło kakaowe, kwas oleinowy oraz syntetyczne ciekłe estry. Źle oczyszczone oleje wazelinowe mogą spowodować zapalenie mieszków włosowych. Jeżeli są odpowiednio przetworzone nie mają właściwości komedogennych. Skwalen jest także substancją pobudzającą gruczoły łojowe. Minerał jest składnikiem łoju odpowiedzialnym za utrzymywanie się zaskórników.

Jak sprawdzić czy kosmetyk jest komedogenny?

Kosmetyki niekomedogenne nie zatykają porów oraz nie powodują powstawania zaskórników. Są stosowane do oczyszczania i pielęgnacji skóry, która ma skłonność do wyprysków. Preparaty niekomedogenne powinny być stosowane przez osoby posiadające cerę tłustą i mieszaną oraz z niedoskonałościami. Skład kosmetyków komedogennych obejmuje oleje roślinne (m.in. kokosowy olejek), a także inny substancje tłuszczowe, które sprzyjają powstawaniu zaskórników. Obecnie można bardzo łatwo sprawdzić, czy dany produkt jest komedogenny. Informacja jest zamieszczana przez producentów na opakowaniu kosmetyku. Najczęściej widnieje na nim napis „niekomedogenny“, albo „nie zatyka porów“.

Może Ci się również spodoba