Toksyczność kosmetyków. Jak bezpiecznie dbać o urodę?





Produkty kosmetyczne są poddawane badaniom przed wypuszczeniem ich na rynek. Niemniej nie wszystkie preparaty są tolerowane przez organizm.

Producent musi zapewnić bezpieczeństwo produktu końcowego, aby móc czerpać zyski z jego sprzedaży. Preparaty są poddawane licznym badaniom, m.in. analizie toksykologicznej składników. Toksyczność składników kosmetycznych jest dokładnie badana. W normalnych warunkach użytkowania przedstawionych na opakowaniu lub ulotce załączonej do produktu nie występuje efekt toksycznego oddziaływania na organizm. Niemniej w niektórych przypadkach mogą wystąpić miejscowe zmiany spowodowane nietolerancją składników.

Podrażnienie

Podrażnienie występuje wtedy, gdy kosmetyk zaburza morfologię i funkcjonowanie komórek naskórka. Zmiana skórna może mieć postać lekko błyszczącego rumienia, który pojawia się po 24 godzinach, albo silnego zaczerwienienia, któremu towarzyszy wysuszenie skóry. Drażniące działanie kosmetyku może być spowodowane właściwościami chemicznymi, zbyt wysokim stężeniem składników lub przedłużonym czasem stosowania. Wystąpienie niepożądanego efektu zależy głównie od wytrzymałości naskórka. Podrażnienia dotyczą głównie skóry suchej lub wrażliwej. Zaczerwienienia i inne wymienione wyżej objawy mogą wystąpić po jednym zastosowaniu kosmetyku, albo dopiero po wielokrotnym użyciu.

Alergia

Producenci są czujni jeśli chodzi o występowanie alergii. Reakcja podrażnienia jest łatwa do wykrycia podczas testów. Efekt nadwrażliwości jest znacznie trudniej dostrzegalny, a co gorsza może pojawić się dopiero po wprowadzeniu kosmetyku na rynek. Najczęstsze alergeny występujące w produktach kosmetycznych to terpeny, formalina oraz konserwanty i antyseptyki.

Terpeny można znaleźć w perfumach i wyciągach roślinnych. Perfumy są testowane w celu wykrycia właściwości alergizujących. Współcześnie do produkcji perfum wykorzystuje się wyciągi roślinne pozbawione terpenu oraz olejku bergamotowego bez alergizującej furokumaryny. Poza tym, na rynku są dostępne hipoalergiczne kompozycje zapachowe. Wyciągi roślinne są silnymi substancjami alergizującymi, ponieważ zawierają olejki eteryczne bogate w terpeny lub ich pochodne.

Formalina jest stosowana jako konserwant, ale dopuszczalne stężenie wynosi 0,2%. Wyjątkiem są produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej, w których formaldehyd może mieć maksymalne stężenie równe 0,1%. Formalina jest stosowana w produkcji preparatów do utwardzania paznokci (np. odżywek, lakierów). W tych produktach jej maksymalne stężenie może wynosić 5%. Alergia na formaldehyd jest dość częsta, bo konserwant występuje w wielu materiałach, np. plastikach, lakierach. Producenci coraz częściej rezygnują z formaliny na rzecz mniej alergizujących konserwantów.

Konserwanty i antyseptyki w postaci amin czwartorzędowych znajdują się w niektórych płynach do zmiękczania tkanin. W kosmetykach można znaleźć tylko chlorek, bromek, sacharynian benzalkonium i chlorek benzetonium. Wymienione konserwanty mogą wystąpić w stężeniu wynoszącym do 0,1%. Wprowadzone ograniczenia znacznie zmniejszyły ryzyko wystąpienia alergii w wyniku stosowania kosmetyków.

Kosmetyki hipoalergiczne – 100% bezpieczeństwa

Kosmetyki hipoalergiczne są produktami przeznaczonymi dla osób posiadających wrażliwą cerę skłonną do alergii. Specjalna receptura nie zawiera substancji, które są potencjalnymi alergenami. Kosmetyki dla alergików są dostępne w aptekach, drogeriach i perfumeriach. Hipoalergiczne produkty kosmetyczne nie zawierają składników drażniących, m.in. alkoholu, substancji zapachowych, barwników i konserwantów oraz niektórych substancji pochodzenia naturalnego. Wyciągi z niektórych ziół, olejki eteryczne i produkty pszczele mogą powodować reakcje alergiczne. Kosmetyki hipoalergiczne ograniczają ryzyko pojawienia się podrażnień skóry i alergicznych reakcji. Preparaty do pielęgnacji posiadają delikatnie kwaśny odczyn wzmacniający naturalną barierę ochronną. Produkty hipoalergiczne nie powodują uszkodzeń płaszcza wodno-lipidowego skóry i zwiększają wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Kosmetyki hipoalergiczne zawierają skwalen, ceramidy i fosfolipidy, które regenerują lipidową barierę skóry.

Może Ci się również spodoba