Nadwrażliwość na światło. Jak sobie z nią poradzić?





Nadwrażliwość na światło wiąże się z fototoksycznością i fotoalergią. Poniżej wyjaśniamy co oznaczają wspomniane pojęcia oraz jak zmniejszyć nadwrażliwość na światło.

Niektóre kosmetyki są fototoksyczne i fotoalergiczne. Fototoksyczność oznacza skłonność do podrażnień słonecznych występującą po zastosowaniu kosmetyku. Fotoalergia polega natomiast na tym, że preparat łączy się z białkiem skóry, a następnie dochodzi do reakcji alergicznej reakcja pod wpływem promieniowania słonecznego.

Których kosmetyków unikać przed opalaniem?

Kosmetyki powodujące reakcję fototoksyczną i fotoalergiczną to przede wszystkim mydła płynne i dezodoranty. Nadwrażliwość na światło jest powodowana przez różne substancje wchodzące w skład kosmetyków. Niektóre filtry słoneczne mogą powodować nieprawidłowe reakcje. Osoby ze skłonnością do alergii powinny unikać preparatów zawierających oksybenzon, benzofenon-3, pochodne kwasu cynamonowego i oktokrylen. Przed pójściem na plażę lepiej zrezygnować z perfum, które zawierają piżmo. Naturalna substancja jest częstą bazą kompozycji zapachowych powodującą nadwrażliwość na światło.

Leczenie nadwrażliwości na światło

Terapia chorób fotoalergicznych wymaga unikania słońca, co jest dość trudne i uciążliwe dla pacjentów. Stosowanie ochronnych kremów przeciwsłonecznych wspomaga terapię, niemniej metoda nie zawsze się sprawdza. Organiczne filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych są jedną z przyczyn wystąpienia fotoalergii. Farmakoterapia wyprysku fotoalergicznego jest oparta na miejscowym stosowaniu glikokortykosterydy, inhibitorów kalcyneuryny i kremów barierowych. Nie zaleca się stosowania leków przeciwhistaminowych, bo nie są skuteczne. Wysokie dawki preparatów przeciwhistaminowych sprawdzają się w terapii pokrzywki słonecznej.

Może Ci się również spodoba