Co to jest skituring?

Skituring jest dyscypliną sportową, która w Polsce zyskuje coraz większą popularność.

Jest to odmiana narciarstwa polegająca nie tylko na zjeździe w dół ale również na wspinaniu się pod górę. To wszystko gwarantuje odpowiedni sprzęt ale także dobra kondycja i umiejętności narciarskie.

Narty do skituringu są lżejsze od zwykłych zjazdówek i zwykle są dobierane indywidualnie dla każdego narciarza (mogą się różnic taliowaniem). Mają też dość nietypowe wiązania, które pozwalają na odpinanie pięty przy wychodzeniu pod górę i blokowaniu jej do zjazdu. Ważnym elementem wyposażenia skiturowca są także foki, które przypina się od spodu nart dla zapobiegania zsuwania się ich przy wchodzeniu pod górę (foki pokryte są moherem lub nylonem). Buty do skituringu mają gumowo-kauczukową podeszwę dzięki czemu można w nich chodzić nawet bez nart. Kijki są nieco dłuższe niż zjazdowe ponieważ muszą być wygodne przy podejściach. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest plecak. Powinien mieć pas biodrowy i spinacz na piersiach gdyż jazda z plecakiem to nie lada wyczyn. W plecaku oprócz jedzenia i picia muszą się znaleźć takie rzeczy jak: kompas, mapa, latarka, sonda i łopatka lawinowa, a przy dłuższych wyprawach odzież na zmianę i namiot.

W Polsce skituring można uprawiać w Beskidzie Niskim (na szczyt Kozie Żebro), Karkonoszach, Karpatach i oczywiście Tatrach. Dla miłośników skituringu Mekką są Alpy. Tam można podróżować na nartach od jednego schroniska do drugiego.

Może Ci się również spodoba