Jak leczyć „zimowe” urazy, kontuzje? Sposoby domowe.





Kiedy nadchodzi zima a wraz z nią śnieg i mróz większość z nas marzy o zimowym szaleństwie. Niestety to szaleństwo i związane z nim sporty często kończą się powstaniem bolesnych kontuzji i urazów. Aby ich uniknąć wystarczy nieco wcześniej zadbać o dobry sprzęt a także o mięśnie i stawy.

Dobrze dobrany i zakonserwowany sprzęt narciarski to podstawa bezpiecznego szusowania. Równie ważny jest odpowiedni ubiór, zapewniający bezpieczeństwo i podtrzymujący odpowiednią temperaturę ciała (chroniący przed wyziębieniem i przegrzaniem). Kombinezon powinien być wygodny i nie ograniczający ruchów. Warto również pamiętać o ochraniaczach i kasku, gdyż zmniejszają one ryzyko kontuzji.

Przed wyruszeniem na stok należy pomyśleć o rozgrzewce, która przygotuje stawy kolanowe i skokowe, a także mięśnie nóg do wzmożonego wysiłku podczas jazdy. Osoby jeżdżące na deskach powinny dodatkowo rozgrzać barki i nadgarstki. Dobrze przygotowane ciało jest znacznie mniej podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje a także na skutki przetrenowania czyli popularne zakwasy.

Stłuczenia.

Najczęstszą kontuzją, która w zimie może dopaść każdego są stłuczenia wywołane upadkiem. Stłuczenie to uraz, który nie uszkadza ciała i nie towarzyszy mu przerwanie skóry.

Leczenie stłuczeń:

* ochłodzenie stłuczonego miejsca zimnym kompresem np. gazą zamoczoną w wodzie o temperaturze 10-15° C. Okłady należy stosować przez 3-4 dni,

* gdy pojawi się ból i opuchlizna należy zastosować dostępne w aptece preparaty w postaci żelu, kremu lub maści (np. Altacet, Arnika górska),

Otarcia.

Otarcie to rana, która powstała pod wpływem kontaktu skóry z szorstką powierzchnią. Taka rana szczypie i boli.

Leczenie otarć:

* dokładnie ale delikatnie umyć otarte miejsce np. ciepłą wodą z mydłem,

* zdezynfekować ranę np. spirytusem salicylowym, wodą utlenioną lub innymi dostępnymi środkami,

* nie wskazane jest okrywanie rany szczelnym opatrunkiem, jeśli to możliwe rana powinna swobodnie „oddychać” gdyż wtedy szybciej się goi,

* warto polecić ekstrakt z arniki górskiej, który działa przeciwzapalnie i poprawia ukrwienie tkanek.

Skręcenie/zwichnięcie kostki.

Do skręcenia kostki dochodzi wówczas, gdy nieodpowiednio ułożony staw zostaje przeciążony. Natomiast zwichnięcie to uszkodzenie stawu, w którym tworzące go kości przestają się ze sobą stykać. Oba te urazy są bardzo bolesne.

Leczenie skręcenia kostki:

* należy dbać o unieruchomienie stawu przez kilka dni,

* wykonywać zimne okłady np. z lodu,

* gdy po kilku dniach obrzęk się nie zmniejszy należy skonsultować się z lekarzem,

* zwichnięcie powinien nastawić lekarz, więc w tym przypadku wizyta lekarska jest konieczna.

Złamania.

Złamaniem nazywane jest całkowite przerwanie ciągłości kości. Cechami złamania są: dotkliwy ból, obrzęk, problem z poruszaniem uszkodzoną kończyną.

Leczenie złamań:

* zabezpieczyć ranę i usztywnić kończynę

* szybka pomoc lekarska!!

Zima jest piękną porą roku dającą wiele możliwości do aktywnego wypoczynku. Jednak do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem myśląc nie tylko o własnym ale i o cudzym bezpieczeństwie.

Może Ci się również spodoba