Zdrowie jamy ustnej i zębów. Jak o nie dbać? Na co zwrócić uwagę?





Podstawowym problemem związanym z higieną jamy ustnej jest tworzenie się kamienia i osadu nazębnego oraz próchnica i paradontoza. Poniższe wskazówki pozwolą zapobiec wymienionym wyżej chorobom.

Szczotkowanie zębów jest najbardziej skutecznym elementem higieny. Pasty do zębów i płyny do płukania ust umożliwiają poprawę efektów szczotkowania niszcząc chorobotwórcze drobnoustroje.

Kamień i osad nazębny

Kamień nazębny tworzy się w wyniku odkładania się składników śliny (m.in enzymów). Nalot składa się z glikoprotein, które mają konsystencję kleju. Substancje scalają resztki pożywienia i komórek naskórka wyściełającego jamę ustną. Kamień nazębny jest bogatym środowiskiem sprzyjającym rozwojowi mikroorganizmów. Nalot może przyczynić się do wystąpienia zakażenia dziąsła, próchnicy i osadu nazębnego. Kamień nazębny wiąże barwniki i smołę tytoniową. Nalot jest zatem szkodliwy zarówno ze względów bakteriologicznych, jak i estetycznych.

W ciągu 36 godzin kamień nazębny ulega zwapnieniu i zmienia się w osad. Żółty i porowaty nalot zatrzymuje nikotynę, barwniki i smoły oraz jest bardzo trudny do usunięcia. Osad nazębny przyczynia się do zapalenia dziąseł i ropotoku zębowego.

Próchnica i paradontoza

Próchnica zębów może wystąpić już na zębach mlecznych. Choroba polega na zniszczeniu twardych części zęba, a zatem szkliwa i ozębnej. Przyczyną rozwoju próchnicy są kwasy powstałe z cukrów. Węglowodany są rozkładane przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Paradontoza rozwija się w wyniku obkurczania dziąsła. Wraz z wiekiem dziąsła zmniejszają się odsłaniając szyjki zębowe. Wtedy zwiększa się skłonność do podrażnień i zakażeń bakteryjnych, które prowadzą do paradontozy. Choroba objawia się krwawieniem dziąseł i stanem zapalnym.

Produkty do higieny jamy ustnej

Pasta do zębów jest podstawowym produktem przeznaczonym do pielęgnacji jamy ustnej. Popularne pasty do zębów zawierają krzemionkę, która ściera kamień nazębny, niewielkie ilości wody, środki nawilżające, żelujące i dodatki. Pasta może zawierać ograniczone stężenie mineralnych lub organicznych fluorków. Stężenie powyżej 0,15% jest zarezerwowane dla leczniczych past do zębów dostępnych wyłącznie w aptece.

Dodatkowo można stosować płyn do płukania ust. Produkt jest roztworem wodnym zawierającym niewielką ilość alkoholu, glicerynę i antyseptyki. Płyn pomaga zachować świeży oddech na dłużej oraz zapobiega rozwojowi kamienia nazębnego i ogranicza działanie bakterii. Na sklepowych półkach można znaleźć produkty zapobiegające przebarwieniom. Są to preparaty w formie pudru zawierające fosforan wapnia i wodorowęglan sodu. Produkty zapobiegające przebarwieniom mogą być stosowane maksymalnie raz w tygodniu, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Może Ci się również spodoba