Wypadanie włosów. Jak zapobiegać i leczyć?





Wypadanie włosów jest przypadłością, która dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przedstawiamy sposoby leczenia i zapobiegania łysieniu.

Wypadanie włosów u kobiet może być spowodowane niewłaściwym upinaniem włosów (np. mocno splecione warkocze, koki), stosowaniem różnych zabiegów osłabiających strukturę włosa (np. trwałej ondulacji), zaburzeniami krążenia, czynnikami hormonalnymi i psychicznymi. U mężczyzn wypadanie włosów jest z reguły spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi i hormonalnymi.

Formy łysienia

Można wyróżnić łysienie normalne i patologiczne. Łysienie normalne u mężczyzn jest zwane androgenowym. Rozpoczyna się w okolicy czołowej, a następnie zostaje rozszerzone na szczyt głowy. U kobiet łysienie ma charkter endokrynny. Może pojawiać się w okresie menopauzy lub w stanach depresji. Starzenie się powoduje stopniowy zanik cebulek włosowych u obu płci. W rezultacie dochodzi do przerzedzenia włosów w miarę upływu lat.

Łysienie patologiczne może mieć postać pelade lub strzygącej grzybicy. Pelade objawia się tym, że cebulka włosowa pozostaje nienaruszona, lecz dochodzi do chwilowego zatrzymania wzrostu włosów. Pelade jest następstwem szoku emocjonalnego, zaburzeń funkcji tarczycy oraz terapii antynowotworowej. Grzybica strzygąca jest zaś chorobą polegającą na tym, że drobnoustroje zajmują łodygę włosa ucinając ją tuż przy skórze, ale nie niszcząc cebulki.

Preparaty przeciw łysieniu

Leczenie farmakologiczne łysienia androgenowego polega na stosowaniu takich preparatów, jak amineksil, progestosol bądź finasteryd. Amineksil zwalcza włóknienie mieszkowe, ale jego efekty są marne. Preparat ogranicza wypadanie włosów w małym stopniu. Progesterol jest preparatem w formie toniku przygotowanym na bazie progesteronu. Wyniki leczenia są zależne od indywidualnej reakcji pacjenta. Finasteryd jest jednym z nowych leków przeciw łysieniu. Preparat powoduje zmniejszenie wydzielania łoju, który nasila łysienie. Terapia androgenowego łysienia powinna być wspomagana suplementami zawierającymi cystynę i witaminy z grupy B.

Techniki chirurgiczne

Metody chirurgiczne stosowane w leczeniu łysienia to reimplantacja włosów i technika ekspanderów. Leczenie chirurgiczne jest bardziej kosztowne, ale jednocześnie charakteryzuje się wysoką skutecznością. Reimplantacja włosów polega na przeniesieniu włosów z okolicy potylicznej na szczyt czaszki. Technika ekspanderów polega natomiast na wdmuchiwaniu powietrza przez co dochodzi do odklejenia skóry. Następnie skóra jest naciągana, żeby połączyć dwie części pokryte włosami. Nadmiar nieowłosionej skóry zostaje wycięty.

Może Ci się również spodoba