Wakacje nad morzem Kaspijskim. Gdzie się zatrzymać? cz. 1





Morze Kaspijskie to tak naprawdę największe jezioro na świecie. Nie wypływa z niego żadna rzeka, ani nie występują na nim pływy. Obecnie morze leży niżej niż na początku dziewiętnastego wieku, co świadczy o tym, że powoli wysycha. Warto zatem, puki to jeszcze możliwe zaplanować wakacje nad Morzem Kaspijskim. Dostęp do Morza Kaspijskiego ma pięć państw: Azerbejdżan, Iran, Rosja Turkmenistan i Kazachstan. W którym z nich warto się zatrzymać?

 

Azerbejdżan słynie z leczniczych źródeł mineralnych i uzdrowisk. W całym kraju istnieją tysiące zabytków starożytnego miasta, twierdze, pałace, meczety i dawne oazy. Większość terytorium Azerbejdżanu jest górzysta i urozmaicona pięknymi jeziorkami wśród których znajdują się liczne kurorty położone przy piaszczystych plażach Morza Kaspijskiego. Stolica Azerbejdżanu, Baku jest największym i najbardziej wielonarodowym miastem w regionie Kaukazu. Jest to centrum polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne kraju. Zwiedzający mogą zobaczyć doskonale zachowane pamiątki z przeszłości. W dzielnicy starego miasta znajduje się Iczeri-Szeker twierdza z IX wieku, poza tym pałac szachów Szyrwanu z XIV-XVII wieku, Baszta Dziewicza, cerkiew ormiańska oraz minaret Synyk Kała z 1078 roku. Poza Baku, na półwyspie Asperon ocalało kilka zamków zbudowanych w XIV wieku do obrony miasta przed atakami od strony morza. Kolejna atrakcja znajduje się 80 km na południe od Baku w miejscowości Kobustan. Uwiecznione są tam skalne obrazy starsze niż 10 000 lat na łącznej powierzchni 100 km2. Malowidła przedstawiają sceny polowań i tańców rytualnych. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest miasto Shamaki na południowych zboczach Kaukazu. Warto tam zobaczyć piękny meczet i imponujące mauzoleum.

 

W regionie Lenkoran na południowym wybrzeżu znajduje się ciekawy Park Narodowy Gizilagach w którym żyje ponad 200 gatunków ptaków i rosną rzadkie, starożytne drzewa. Mimo iż Azerbejdżan jest państwem biednym, wieczory w miastach tętnią życiem, otwarte są restauracje, dymią ruszty z pieczonymi szaszłykami, słychać głośne rozmowy, śmiechy. Choć jest to największe i najludniejsze państwo Kaukazu Południowego jest bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Azerbejdżanu, a najdogodniejsza droga lądowa prowadzi przez Gruzję. Wymagane jest także posiadanie wizy. Wakacje w Azerbejdżanie są niestety sporym wydatkiem. Ceny za pobyt w hotelu są wysokie a chcąc skorzystać z tańszych noclegów należy się liczyć np. z brakiem ciepłej wody.

 

Iran jest miejscem atrakcyjnym do odwiedzenia zwłaszcza ze względu na sporą ilość dóbr kulturalnych i historycznych, oszałamiające krajobrazy i wspaniałą kuchnię. Od dawna Iran jest krajem wyjątkowo pięknej architektury i inspiracji dla dzieł kultury na całym świecie. Ma też duże znaczenie jako centrum islamskie. Iran dzięki położeniu na skrzyżowaniu lotniczych szlaków prowadzących z Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej do Azji Południowej i Wschodniej ma duże możliwości do rozwoju turystyki międzynarodowej. Posiada atrakcyjne krajobrazy, cenne zabytki Perskie – ruiny Persepolis, zabytki sztuki islamu w miastach Isfahan, Sziraz, Meszhed, bazary, tradycyjne systemy nawadniające, duże zróżnicowanie folklorystyczne i rozbudowaną bazę hotelową w największych miastach kraju. Kultura perska jest jedną z najstarszych na świecie, a do dnia dzisiejszego pozostało wiele wspaniałych dowodów jej wielkości, jednak to, co najbardziej ujmuje wszystkich turystów, to wyjątkowa gościnność Irańczyków.

 

Aby dostać się do Iranu potrzebna jest wiza. W Iranie spotkamy zróżnicowaną ofertę noclegową. Oszczędnym wystarczą proste i skromne schroniska dla pielgrzymów, tzw. mosaferchune. W każdym mieście znajdzie się też spanie na przeciętną kieszeń. Dla tych, którzy dysponują większymi zasobami finansowymi są lepsze obiekty. Warto jednak pamiętać, że ich wybór w niektórych miejscach może być zawężony do jednego lub dwóch hoteli. Wyjazd do Iranu to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu a wizyta będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem i ogromną atrakcją.

 

Turkmenistan – wyruszając do tego kraju musimy mieć świadomość, że nie można tam przegapić żadnego cudu natury, ani cudów które wyszły spod ręki człowieka. Aszahabad ,stolica Turkministanu dysponuje supernowoczesną wieżą widokową. Równie interesujące jest otoczenie pałacu prezydenckiego i parlamentu, a także główny meczet i największy w kraju bazar. W pobliżu miasta znajdują się ruiny meczetu z XV w. oraz Pieczary Bachardeńskie z podziemnym jeziorem. Nad Morzem Kaspijskim warto zobaczyć miasto Krasnowodzk. Obecnie jest to port na południowym brzegu Półwyspu Krasnowodzkiego okalającego od południa zatokę Kara Bogaz-Goł.

 

Ciekawostką geograficzną jest zatoka Kara Bogaz-Goł (pow. 13 tys. km2, temp. wody w lecie 35°C, w zimie ok. 0°C). Intensywne parowanie powoduje obniżenie poziomu wody i wzrost zasolenia (300%o), skutkiem czego następuje wytrącanie się soli i osadzanie się jej na brzegach i dnie. Zatoka jest rejonem eksploatacji soli glauberskiej. Wizy do Turkmenistanu wydawane są na podstawie zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej poświadczonego przez Urząd Migracyjny Turkmenistanu – przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu. Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach. Można je znaleźć jedynie w dużych miastach. W 2007 roku przywódca Turkmenistanu zainaugurował budowę szacowanego na 5 mld dolarów kompleksu turystycznego na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, który powstaje z myślą o otwarciu tego kraju na świat.

 

 

Może Ci się również spodoba