Szampony i ich rodzaje. Co zawierają? Który wybrać?

Szampony są najczęściej sprzedawanymi produktami do higieny ciała. Dobry produkt pieni się i usuwa brud tworząc zawiesinę z zanieczyszczeń zaadsorbowanych na powierzchni włosów.

Typowy produkt zawiera środek powierzchniowo czynny, wodę i składnik nadający lepkość. Oferta szamponów jest bardzo szeroka. Niektóre preparaty są dostępne wyłącznie w aptekach. Produkty farmaceutyczne, jakimi są szampony lecznicze i dla niemowląt wyróżniają się specjalną recepturą i zwykle są nieco droższe od typowych produktów kosmetycznych przeznaczonych do codziennej pielęgnacji.

Co zawiera szampon?

Klasyczna receptura szamponu składa się między innymi ze środka powierzchniowo czynnego. W kosmetyku znajdują się pieniące substancje o właściwościach oczyszczających i zmiękczających. Najczęściej w skład szamponu wchodzą sole sodowe, magnezowe i amonowe. Inne związki chemiczne to sulfoniany parafin i sulfobursztyniany, które posiadają właściwości pianotwórcze i myjące, ale są rzadziej stosowane.

Szampon musi zawierać środki zwiększające lepkość roztworów. Szampon ma odpowiednią konsystencję dzięki chlorkowi sodu i alkanolamidom. W skład szamponów wchodzą również konserwanty, środki perłotwórcze i zmętniające oraz barwniki i zapachy.

Szampony dla niemowląt

Szampony dla niemowląt są produkowane głównie na bazie substancji, które są mniej drażniące dla skóry. Ich skład jest zbliżony do receptury szamponów przeznaczonych do częstego stosowania. Łagodne szampony dla niemowląt mogą zawierać lipoproteiny oraz cząsteczki amfililowe, które działają kojąco na skórę głowy oraz odpowiednio ją natłuszczają. Łagodne szampony zawierają bardzo mało substancji myjących, więc nie powinny powodować podrażnień. Wadą tych produktów jest to, że słabo się spłukują.

Szampon do tłustych włosów

Przetłuszczanie się włosów jest skutkiem nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Najczęściej zjawisko występuje u kobiet i mężczyzn w okresie dojrzewania. Łojotok może pojawić się ponownie u kobiet po menopauzie. Szampon do tłustych włosów powinien skutecznie usuwać zanieczyszczenia. Kosmetyk nie może jednak podrażniać gruczołu łojowego, żeby nie doprowadzić do zwiększenia łojotoku. Szampony przeciw nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów często zawierają substancje czynne, takie jak siarka organiczna, siarka koloidalna, glinki i olejek cedrowy. Należy pamiętać o tym, żeby nie podrażniać owłosionej skóry głowy. Szampon musi pozostawać na włosach co najmniej 5 minut, żeby mógł zadziałać.

Szampon do suchych włosów

Przesuszone włosy są skutkiem niedostatecznego wydzielania łoju oraz farbowania lub trwałej ondulacji. Wymienione zabiegi powodują usunięcie filmu lipidowego. Włosy stają się łamliwe, porowate i suche. Poprawa stanu włosów następuje po zastosowaniu szamponów natłuszczających. Receptura kosmetyku może zawierać pochodne lanoliny lub oleju rycynowego, lecytyny, oleje zwierzęce i roślinne. Wymienione substancje dobrze rozpuszczają się w wodzie oraz wygładzają włókna włosa, pozostawiając na jego powierzchni specjalną powłokę.

Szampon przeciwłupieżowy

Owłosiona skóra głowy jest pokryta komórkami, które cyklicznie się złuszczają. Nie są usuwane w wyniku mycia. Nadmierne rogowacenie naskórka może doprowadzić do rozwoju cięższych postaci łupieżu. Można wyróżnić łupież suchy wyglądający jak delikatny, biały kurz oraz łupież tłusty, który ma postać grubych złuszczających się łusek. Szampony przeciwłupieżowe są mieszaniną antyseptyków, antyutleniaczy i keratolityków. Antyseptyki niszczą drożdże odpowiadające za utrzymanie się łupieżu tłustego. Antyutleniacze zapobiegają podrażnieniu skóry głowy, natomiast keratolityki rozpuszczają złuszczające się komórki naskórka ułatwiając usunięcie łupieżu.

Szampon suchy

Szampon suchy ma formę aerozolu. Mieszanina zawiera związki adsorbujące, m.in. węglan sodu, skrobię, kaolin i talk. Produkt zdobył dużą popularność, bo umożliwia odświeżenie wyglądu włosów bez konieczności używania wody. Suchy szampon jest kołem ratunkowym dla tych, którzy nie mają czasu na kąpiel lub prysznic i suszenie włosów.

Szampon 2 w 1

Szampony 2 w 1 są kosmetykami, które nie tylko oczyszczają włosy, ale dodatkowo poprawiają ich wygląd pełniąc rolę odżywki do włosów. Szampony 2 w 1 zawierają niewielkie ilości odżywki. Ich wadą jest to, że nie można dostosować działania odżywki do rodzaju włosów. Osoby, które mają bardzo cienkie włosy nie powinny stosować tego typu kosmetyków, ponieważ szampony 2 w 1 mogą spowodować utratę objętości.

Może Ci się również spodoba