Spędź wakacje na Wyspach Owczych!





Jeżeli nie kręcą Cię wakacje na zatłoczonej i gorącej plaży w Hiszpanii czy Egipcie, a chciałbyś je spędzić w miejscu oryginalnym, możesz wybrać się na Wyspy Owcze. Wyspy te są archipelagiem złożonym z osiemnastu małych wysp, znajdujących się na Morzu Norweskim pomiędzy Norwegią, Islandią i Wielką Brytanią. Wyspy Owcze liczą niespełna pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców, z czego ¼ mieszka w głównym porcie i ośrodku administracyjnym – Thorshavn. Tamtejszy klimat nie sprzyja opaleniźnie – średnie temperatury w lecie oscylują wokół 11 °, a deszcz pada tam przez średnio 280 dni w roku. Zima jest za to dość „ciepła” – średnia temperatura w styczniu wynosi około 3°-4° C. W związku z wysoką szerokością geograficzną, w okolicach przesilenia letniego dzień trwa tam około 20 godzin, później zaś występuje zjawisko białej nocy. Najkrótszy dzień w roku trwa tam około pięciu godzin. Mieszkańcy Wysp Owczych posługują się językiem farerskim, ale większość zna także język angielski.

Jak dostać się na Wyspy Owcze ?

Atlantic Airways, rodzimy przewoźnik Wysp Owczych obsługuje loty z Billund i Kopenhagi (codziennie). W okresie letnim można się tam dostać także z Londynu (każdy poniedziałek i czwartek w miesiącach czerwcu, lipcu i sierpniu, a także w okresie świąt wielkanocnych – 27 marca, 31 marca i 5 kwietnia 2010) oraz z Reykjaviku ( w każdy poniedziałek i piątek). Inną możliwością dotarcia na Wyspy Owcze jest prom Norröna, obsługiwany przez Smyril Line. W sezonie letnim łączy Danię (miasta Hanstholm / Esbjerg) z wyspami dwa razy w tygodniu. Dojazd na Wyspy Owcze promem trwa dłużej niż samolotem, ale ma tę zaletę, że pozwala na zabranie ze sobą własnego samochodu. Dla osób przybywających na jachtach, istnieje kilka portów wokół wysp. Najlepsze znajdują się w stolicy – Tórshavn, a także w miastach Klaksvík, Tvøroyri, Vágur, Vestmanna, Sørvágur, Miðvágur, Runavík i Fuglafjørður.

Poruszanie się po Wyspach Owczych nie jest trudne. Dwie największe wyspy, Streymoy i Eysturoy, są połączone mostem, a od 2002 roku podwodny tunel łączy wyspę Vágar z Streymoy. Od 2006 natomiast tunelem można się dostać z Borðoy to Eysturoy. Tunele są płatne. Groble komunikacyjne łączą wyspy Borðoy z Viðoy i Kunoy. Inne główne wyspy – Sandoy i Suðuroy mają połączenia promowe. Wyspy Owcze posiadają dobre drogi. Wszystkie wyspy są połączone przez system transportu publicznego – dobrze rozwinięta jest sieć autobusowa – pomalowane na czerwono autobusy Bussleiðin obsługują miasto Thorshavn, natomiast niebieskie Bygdaleiðir łączą pasażerów z resztą wyspy.

Droższą alternatywą dla komunikacji autobusowej są helikoptery. Można się nimi dostać do wszystkich najbardziej odległych miejsc. Na przykład na Mykines, malowniczą wyspę wysuniętą najbardziej na zachód. Także i te usługi są oferowane przez Atlantic Airways. Warto jednak pamiętać, że przez niedogodne warunki pogodowe loty mogą być odwoływane.

Czym specjalnym wyróżniają się Wyspy Owcze i dlaczego warto spędzić czas w miejscu tak oddalonym ? Z pewnością bardzo malowniczymi krajobrazami, przyjazną atmosferą oraz ciekawą kulturą. Kultura ludowa i tradycja, wywodzące się z kultury nordyckiej są tam bardzo głęboko zakorzenione. W lecie odbywa się tam szereg lokalnych festiwali, na których głównymi atrakcjami są imprezy sportowe, taneczne i muzyczne. Jednym z najsłynniejszych świąt jest Ólavsøka, obchodzone 29 lipca, w rocznicę śmierci św. Olafa. Świętowanie rozpoczyna się wieczorem 28 lipca i trwa aż do 31 lipca.

Jeżeli chodzi o jedzenie, oczywiście jednym z najbardziej rozpowszechnionych pokarmów jest tam baranina, popularne są też potrawy z ryb. W niektórych lokalnych restauracjach możemy spróbować nawet dań z ptaków morskich.

Miejsca, które warto zobaczyć będąc na Wyspach Owczych to między innymi Slættaratindur, najwyższy szczyt, mierzący 882 m. Wspaniałym miejscem na wycieczkę będzie też Jezioro Toftavatn, położone w malowniczej okolicy południowej części wyspy Eysturoy, a także Risin og Kellingin, dwie bazaltowe kolumny, których nazwa znaczy dosłownie „gigant i wiedźma”. Legenda głosi, że dwóch gigantów przybyło, aby zaholować Wyspy Owcze z powrotem do Islandii, jednak gdy wzeszło słońce zamienili się oni w kamień. Oboje stoją „patrząc” w kierunku Islandii, do której nigdy nie dotrą…

Może Ci się również spodoba