Przewodnik po zdrowym stylu życia: Podstawy

Prowadzenie zdrowego trybu życia jest ważne dla organizmu. Nie tylko obniża ryzyko chorób serca, udaru, cukrzycy i nadciśnienia, ale może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku różnych nowotworów. Aby uzyskać najbardziej skuteczny długoterminowy plan kontroli wagi, zaleca się stałą utratę wagi od 1 do 2 kilogramów tygodniowo. Wiele planów żywieniowych powoduje uczucie głodu i niezadowolenia. Są to główne powody, dla których trudno jest trzymać się zdrowszego planu żywieniowego. Jednak nie wszystkie diety mają taki efekt. Diety nisko węglowodanowe i pełnowartościowe diety o niższej kaloryczności są bardziej skuteczne w odchudzaniu i mogą być łatwiejsze do stosowania niż inne diety. Oto kilka sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, które wiążą się ze zdrowymi nawykami życiowymi i wyborem żywności.

Ograniczenie węglowodanów rafinowanych

Jeśli próbujesz schudnąć, ważne jest, abyś znał różnicę między węglowodanami. Węglowodany rafinowane podnoszą poziom cukru we krwi i nie są korzystne dla organizmu. Całe ziarna i inne węglowodany złożone mogą dostarczyć zdrowej energii.

Jedz białko, tłuszcze i warzywa

W swojej diecie powinieneś uwzględnić białko, tłuszcze i warzywa. Białko może pochodzić z takich źródeł, jak jajka, kurczak, ryby czy fasola. Należy również starać się spożywać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i orzechy, ponieważ są one pełne witamin i minerałów. Staraj się jak najczęściej włączać do swoich posiłków warzywa, ponieważ są one niskokaloryczne i zawierają dużo błonnika.

Ruszaj się co najmniej 30 minut dziennie.

Zdrowy styl życia obejmuje aktywność fizyczną. Ruszaj się co najmniej 30 minut dziennie, aby utrzymać prawidłową wagę ciała, poczuć przypływ energii i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca. Ćwiczenie można wykonywać w krótkich odstępach czasu w ciągu dnia, np. wchodząc po schodach zamiast do windy lub parkując dalej niż zwykle.

Pij dużo wody

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy robić, aby prowadzić zdrowy tryb życia, jest picie dużej ilości wody. Picie wody wspomaga metabolizm, kontroluje wagę ciała i zapobiega odwodnieniu.

Picie wody przed posiłkiem pomaga także w trawieniu i zmniejsza ryzyko przejadania się.

Zwilżanie ust przed jedzeniem pomoże Ci poczuć się pełniejszym, dzięki czemu zjesz mniej.

Jeśli picie wystarczającej ilości wody jest dla Ciebie trudne, spróbuj dodać do butelki z wodą plasterki owoców lub cytryny. Jedno z badań wykazało, że picie wody z cytryną zwiększyło dzienne spożycie wody o ponad 1 litr dziennie.

Może Ci się również spodoba