Poznaj Playstation 3 SONY.

Playstation 3 zdecydowanie różni się od swych poprzedniczek produkowanych prze Sony, do których wyglądu rzesza fanów zdążyła się już przyzwyczaić. Design trójeczki jest dość oryginalny i nowoczesny. Dla niektórych może być może nieco za skromny. Dość duża obudowa konsoli nie zawiera bowiem zbędnych dodatków i bajerów. Patrząc na obudowę, dostrzeżemy od razu, że brakuje w niej tacki napędu. Zamiast niej producent zastosował slot na płytę, podobny do tego, jakie spotkać możemy w radioodtwarzaczach samochodowych. Ale ma to też swoje dobre strony, konsolę można bez problemów ustawić w pionie czy poziomie. Większość wejść (poza USB) znajdziemy z tyłu obudowy.

Jeśli chodzi o serce tej konsoli, czyli procesor – zastosowano tu jedno z lepszych rozwiązań. Playstation 3 wyposażono w 8-o rdzeniowy procesor Cell, który ma 512KB pamięci L2 przez co rewelacyjnie radzi sobie z np. dekodowaniem strumieni video. Ten mocny procesor nadrabia braki wywołane skromną jak na pozostałe rozwiązania technologiczne w konsoli Sony – pamięcią, która ma zaledwie 256MB XDR RAM. Wielką niespodzianką dla wielbicielki gier, a także maniaków filmowych jest możliwość odczytu płyt blu-ray BD-ROM. Na razie jest to dość droga przyjemność, ale jej ceny będą maleć. W większości wersji PS 3 znajdziemy także sloty na karty pamięci SD, Memory Stick Standard, Duo i Pro, a także CompactFlash.

Nowoczesne technologie sprawiają, że obraz i grafika czytana z PS3 są naprawdę rewelacyjne. Za ich jakość odpowiada zamontowany w konsoli 128-bitowy chip RSX o częstotliwości 550MHz i wydajności 1.8Teraflopa (firmy Nvidia) który w pełni wspiera standard HDTV. Obraz w PS3 może być wyświetlany w maksymalnej rozdzielczości 1080p, czyli w standardzie HDTV oraz formacie 16:9. Konsola posiada dwa wyjścia na monitory (standard HDMI), co oznacza, iż można podłączyć ją do dwóch telewizorów. Chip RSX korzysta z 256MB pamięci GDDR3 VRAM, a jego osiągi to 100mld operacji na shaderach. Przepustowość pamięci VRAM to 22.4GB/s, a RSX’a 20GB/s (zapis) i 15GB/s (odczyt).

Kupując podstawową wersję Playstation 3 musimy mieć świadomość, że nie dostaniemy do niej pilota. Jest on w zestawach droższych składających się np. z filmu, gry, konsoli i pilota. Pilota można jednak bez problemu dokupić. Kosztuje około 100 złotych i ma wbudowany Bluetooth, co oznacza, że możemy grać nim w zasięgu ok. 10 metrów od konsoli. Bardzo dużą zaletą PS 3 jest bezpłatny dostęp poprzez Internet do sieci Playstation Network (PSN) i specjalnego sklepu producenta. Z Internetem PS3 łączy się bezprzewodowo (ma wbudowaną sieć WiFi) lub przy pomocy kabla Rj 45. Konkurent czyli XBOX nie umożliwia bezpłatnego połączenia z własną siecią.

Wszystkim, którzy lubią udoskonalać swe urządzenia PS 3 przypadnie do gustu. Mimo że na starcie kosztuje więcej od Xboxa, jego rozbudowa jest o wiele tańsza. W PS 3 można bez żadnych przeszkód wymienić dysk na większy, koszt podpięcia 250 GB dysku to zaledwie 200 złotych, tymczasem za wymianę dysku w Xboxie na 120 GB zapłacimy – 500 zł. Playstation 3 ponadto posiada „Other OS”, czyli oprogramowanie umożliwiające instalację innego systemu operacyjnego.

Konsola PS 3 kupić można z tradycyjnym kontrolerem. Ale można dokupić kolejne wyspecjalizowane do różnych gier.

Może Ci się również spodoba