Podrażnienia i alergie skóry. Co je powoduje? Jak zapobiegać i leczyć?





Podrażnienia i alergie skóry są powodowane przez niektóre składniki kosmetyków. Wśród głównych winowajców znajdują się barwniki i konserwanty.

Podrażnienia i reakcje alergiczne dotyczą głównie skóry suchej i wrażliwej. Chcąc ich uniknąć należy stosować preparaty hipoalergiczne, które nie zawierają potencjalnych alergenów oraz są łagodne dla skóry. Nie ingerują zbyt intensywnie w funkcjonowanie komórek naskórkowych, a jednocześnie zapewniają równie dobre efekty, jak konwencjonalne kosmetyki.

Najczęstsze alergeny

Wśród najczęstszych alergenów znajdują się terpeny, formaldehyd, aminy czwartorzędowe i inne konserwanty. Ich zastosowanie zostało w ostatnich lat bardzo ograniczone. Coraz więcej kosmetyków jest wolnych od konserwantów. Terpeny są obecne w wyciągach roślinnych i perfumach. Roślinne ekstrakty są szczególnie alergizujące. Tylko niektóre z nich są stosowane w produkcji kosmetyków dla skóry wrażliwej i suchej, np. wyciąg z arniki.

Barwniki

Wśród barwników wykorzystywanych do produkcji kosmetyków można wyróżnić fluoresceiny, tlenki chromu i niklu oraz barwniki azowe. Fluoresceiny są powszechnie stosowane w kosmetyce. Znajdują się między innymi w składzie pomadek do ust. Dawniej były używane w postaci soli sodowych rozpuszczalnych w wodzie. Nadają czerwoną intensywną barwę, która nie ściera się i silnie utrwala się na naskórku pokrywającym usta. Tlenki chromu i niklu dostarczają zielonych i niebieskich barw. Znalazły zastosowanie w produkcji cieni do powiek i innych kosmetyków stosowanych, w celu wykonania makijażu oka.

Inne alergeny

Glikol propylenowy jest rozpuszczalnikiem i nawilżającym środkiem, który często występuje w emulsjach i pomadkach. Jego stężenie zwykle przekracza 5%, dlatego może łatwo dojść do nadwrażliwości. Alkohole lanolinowe są mniej alergizujące, ale nie powinny być stosowane na skórę zmienioną chorobowo (np. pokrytą trądzikiem), podobnie jak lanolina. Trolamina jest stosowana do produkcji kosmetyków jako substancja zobojętniająca. Znajduje się w kremach do golenia, podkładach i kremach do pielęgnacji skóry. Przypadki nadwrażliwości na trolaminę występują bardzo rzadko.

Może Ci się również spodoba