Najem czy kupno mieszkania? Co jest bardziej opłacalne?

Osoby, które chcą stanąć na własnych nogach i stać się w pełni samodzielne, często decydują się na własne lokum. Mają do wyboru najem, albo kupno mieszkania. Przedstawiamy wady i zalety każdej z opcji.

Najem jest częściej wybierany, bo nie każdy posiada wystarczający kapitał, aby sfinansować zakup nieruchomości. Poza tym, banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych, czemu sprzyjają obecne wymagania względem potencjalnych kredytobiorców (m.in. zdolność kredytowa, wkład własny). W pewnych przypadkach najem jest koniecznością, w innych przestaje być opłacalny i utrudnia gromadzenie majątku.

Czas gra rolę

Najem jest bardziej korzystny pod względem czasu oczekiwania na lokum. Osoba kupująca mieszkanie na rynku pierwotnym musi zmierzyć się z odległym terminem końca budowy. Istnieje możliwość kupna gotowego mieszkania od dewelopera, ale wtedy trzeba liczyć się z mniejszymi możliwościami adaptacji wystroju do swoich potrzeb. Najemca jest w lepszej sytuacji, bo może wymagać od wynajmującego zachowania określonych standardów i terminu zapisanego w umowie.

Mniejsze wydatki, mniejsza swoboda

Naprawy, poza drobnymi usterkami, są finansowane i realizowane przez wynajmującego. Bardzo ważne jest przy tym spisanie umowy i zawarcie w niej stosownych postanowień w tym zakresie. We własnym mieszkaniu trzeba samodzielnie się tym zająć i zapłacić za naprawę. Najemca nie musi się martwić o to, czy wszystkie instalacje w lokalu działają sprawnie. Usterki tego typu są uznawane jako wady uniemożliwiające spokojne używanie mieszkania. Wynajmujący musi zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich urządzeń. W przeciwnym razie naraża się na straty. Najemca może zażądać obniżenia czynszu do momentu usunięcia wad. Niemniej właściciel mieszkania ma prawo do swobodnego dysponowania nim i wprowadzania zmian. Najemca może tylko korzystać z lokalu, a chcąc wprowadzić ulepszenie musi zapytać o zgodę wynajmującego.

Co cię bardziej opłaca?

Potencjalny poszukiwacz mieszkania ma do wyboru najem, zakup nieruchomości na kredyt oraz kupno lokalu za gotówkę. Zakup mieszkania wiąże się z wieloma kosztami. Należy uiścić cenę nieruchomości. W przypadku finansowania transakcji przez bank, kredytobiorca musi posiadać wkład własny wynoszący co najmniej 20% wartości nieruchomości. Do tego dochodzą koszty dodatkowe związane ze zmianą stanu prawnego nieruchomości. Są to opłata za usługi notarialne, koszty założenia księgi wieczystej i dokonania wpisu (łącznie ok. 3000 zł). Jeżeli mieszkanie jest nabywane z rynku wtórnego, notariusz dodatkowo naliczy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% przedmiotu umowy. Świeżo kupione mieszkanie trzeba wyposażyć. Koszty, które są z tym związane można w pewnym stopniu ograniczyć poprzez wykonanie prac wykończeniowych i monterskich samodzielnie. Do puli kosztów związanych z zakupem mieszkania na kredyt należy doliczyć 2% prowizji i średnie oprocentowanie na poziomie 5,2%. Dodatkowo, należy uwzględnić koszty utrzymania nieruchomości wynoszące około 1000 zł rocznie. Są związane z normalnym zużywaniem się sprzętów. Najemca nie musi się przejmować wymienionymi wyżej kosztami. Średnia stawka przy wynajmowaniu mieszkania jest zależna od miasta i wynosi przeciętnie 30 zł/m2. Opłaty eksploatacyjne uiszczane co miesiąc są takie same w przypadku najmu i mieszkania na własność. Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia można łatwo zauważyć, że najbardziej opłaca się kupno za gotówkę. Kredyt powoduje znaczne zwiększenie kosztów obciążających nabywcę. Ciągłe bycie najemcą opłaca się najmniej. Zarówno ten, kto kupił mieszkanie za gotówkę, jak i kredytobiorca w ostatecznym rozrachunku powiększą swój majątek o nieruchomość, która może przynosić zyski (np. z najmu). Najemca nie ma takiej możliwości.

Może Ci się również spodoba