Jakie wybrać buty do piłki nożnej? Rady dla rodzica.

Kupno odpowiednich butów do gry w piłkę nożną nie wynika tylko z chęci bycia lepszym graczem. Dobre korki mają za zadanie wyeliminowąć urazy stóp, które potrafią skutecznie pozbawić zawidnika przyjemności z gry.

Korki piłkarskie powinny być bardzo dokłądnie dopasowane do nóg. Najlepiej kupić dziecku buty piłkarskie, które dobrze pasują na jego nogę w momencie zakupu. Należy unikać nabycia większej pary z myślą o tym, że dziecko jeszcze rośnie. Zbyt duże buty piłkarskie, jak wszystkie inne, będą się ślizgały i obcierały, powodując pęcherze i negatywny wpływ na jakość gry.

Gdy przymierzasz obuwie dla nastolatka lub dorosłego gracza, spróbuj dotknąć dużym palcem nogi końcowki buta. Następnie spróbuj włożyć kciuk między piętę i koniec buta. Jeżeli Ci się to uda, to znaczy, że but posiada odpowiedni rozmiar. W przypadku dziecka odległość między piętą i krawędzią buta może być troszkę większa. Pozwól dziecku stwierdzić, które buty są dla niego najbardziej komfortowe.

Podeszwa butów powinna być z gumy. Najlepiej kupić buty tylko do piłki nożnej, ponieważ korki przeznaczone do innych sportów nie są dozwolone w piłce nożnej. Korki dziecięce, przeznaczone są dla obu płci, ułatwia to rodzicom zakup. Podobnie jak buty dla dziewcząt tak i korki dla kobiet będą na ogół mniejsza niż dla chłopców i mężczyzn. Kobiety posiadające szersze stopy mogą znaleźć korki męskie, które lepiej pasują do ich stóp. Z drugiej strony, mężczyźni z wąskimi stopami mogą stwierdzić, że buty kobiece pasują im lepiej! Nie poddawaj się sztuczekim marketingowym przy zakupie butów w sytuacji, gdy nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego rozmiaru. Lepiej nie kupić butów, niż kupić niedopasowane i nabawić się odcisków lub kontuzji.

Podczas przymierzania butów piłkarskich, miej na sobie skarpety piłkarskie i ochraniacze goleni. Najlepiej te, które będą stosowane w praktyce. Ważne jest, aby czuć czy poszczególne elementy stroju pasują od siebie.

Dla początkujących piłkarzy, którzy nie mają wielkiego doświadczenia z butami piłkarskimi, syntetyczne cholewki z podeszwami z gumy będą dobrym wyborem. Taki buty zapobiegają problemom pojawiającym się u graczy korzystających z butów skórzanych. Obuwie ze skórzanymi cholewkami, może stać się sztywne i zmienić kształt jeżeli zmokną i zostaną nieprawidłowo suszone. Materialy syntetyczne są odporne na tego typu uszkodzenia. Jeśli buty zmokną, włóż w nie gazety i niech schną naturalnie, bez napływu ciepła.

Jeśli grasz w pomieszczeniach lub Twoje dziecko trenuje na sali gimnastycznej, możesz podjąć decyzję o zastosowaniu tenisówek lub butów halowych do piłki nożnej. Powinny one być stabilne, bez zabudowanych podeszew lub obcasów. Powinny mieć gumowe podeszwy o odpowiedniej przyczepności do gładkich powierzchni.

Buty piłkarskie, które dobrze pasują na nogach, napewno zwiększą przyjemność z gry, a także wpłyną pozytywnie na poziom umiejętności gracza. Warto zainwestować dodatkowy czasu i energię, aby znaleźć najlepsze buty piłkarskie dla Twoich nóg i warunków, w których grasz.

Może Ci się również spodoba