Jakie są dodatkowe akcesoria do laptopa?

Laptopy są tak zaprojektowane, by były najprostszą formą zaspokajania wszystkich naszych potrzeb. Posiadają wbudowane głośniki, klawiaturę, touchpad, mikrofon jest w standardzie większości modeli, część z nich posiada także wbudowane kamery internetowe. Wszystkie te akcesoria są na średnio zaawansowanym poziomie technologicznym i jakościowym, jeśli chcemy i potrzebujemy czegoś więcej, musimy to dokupić we własnym zakresie.

Coraz częściej spotykanym akcesorium jest stacja dokująca, umożliwiająca rozszerzenie możliwości komputera mobilnego tak, by niemal dorównywała możliwościom sprzętu stacjonarnego. Dobrze jest pomyśleć o niej już w momencie zakupu sprzętu tak, by móc mieć pewność względem jej kompatybilności. Nowsze modele stacji są wyposażone w szybsze złącza i umożliwiają zabezpieczenie naszego sprzętu.

Jeśli już jesteśmy w temacie bezpieczeństwa, nie można nie wspomnieć o możliwości dodatkowego zwiększenia bezpieczeństwa naszego laptopa. Jego podstawą będzie oczywiście odpowiednio dobrana, sztywna, stabilna, wodoodporna torba wyłożona gąbką, zabezpieczająca nasz komputer przed większością ewentualnych urazów mechanicznych. Jeśli zaś zależy nam na większym, fizycznym bezpieczeństwie, powinniśmy pomyśleć o specjalistycznej lince, wyposażonej w kłódkę.

Gdy zależy nam na długiej i mobilnej pracy, co do której wiemy, że nie zawsze będziemy mieć możliwość skorzystania z gniazdka elektrycznego celem podładowania baterii, możemy rozważyć kupno kolejnej. Często istnieje możliwość nabycia tego artykułu po wyższej cenie, połączonej ze znacznym zwiększeniem czasu działania – np. z trzech do sześciu lub nawet siedmiu godzin.

W takim wypadku warto też pomyśleć o mobilnym internecie, który pozwoli nam na utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, buszowanie po stronach oraz zwyczajne sprawdzanie informacji i bieżące poznawanie aktualności z kraju i ze świata.

Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy z touchpadem. Jest praktyczny, ponieważ nie wymaga podłączania i zawsze jest pod ręką w czasie pisania (co niestety czasem wręcz przeszkadza), ale nie może się równać z myszą pod względem praktyczności i przyjemności w obsłudze. Myszka komputerowa daje oparcie dla dłoni i pozwala na dłuższą pracę. Touchpad wymaga przyzwyczajenia się do tej formy kierowania kursorem, i chociaż po pewnym czasie na pewno uda nam się osiągnąć wprawę, to jednak musimy liczyć się z tym, że jest ona zupełnie nieprzydatna. Przy bardziej skomplikowanych projektach i tak będziemy potrzebować myszy, może nawet tabletu, touchpad jest dobrym rozwiązaniem jedynie na ascetyczne warunki podróży.

Jeśli chcemy wykorzystywać nasz komputer do oglądania filmów czy słuchania muzyki, a marzą nam się lepsze od standardowych warunki, powinniśmy przyjrzeć się możliwości dokupienia głośników albo nawet dodatkowego, panoramicznego monitora. Jeśli bardziej zależy nam na użytkowaniu komputera w ten sposób w czasie podróży lub w nocy, kiedy głośny dźwięk mógłby komuś przeszkadzać, warto zorientować się w temacie słuchawek. Ważne, aby były wygodne, dobrze trzymały się uszu i spełniały normy bezpieczeństwa, tak by nie uszkodziły nam słuchu, jednocześnie zapewniając jak najlepszy dźwięk.

Dla podróżujących samochodem dobrym pomysłem będzie ładowarka, umożliwiająca podłączenie do gniazda zapalniczki w aucie – dzięki temu komputer będzie zawsze gotowy do pracy. Jeśli zamierzamy dużo pisać, a nasz laptop ma małe wymiary, warto rozważyć dokupienie dodatkowej klawiatury, która przyda się podczas pracy w domu. W połączeniu z innymi akcesoriami, komputer mobilny może z powodzeniem dorównywać w jakości stacjonarkom.

Ponadto możemy dokupić wszystko to, co może się przydać przy pracy ze sprzętem tego rodzaju: drukarkę, skaner czy kamerę internetową, dzięki której zyskamy możliwość prowadzenia wideokonferencji. W takim wypadku warto pomyśleć o słuchawkach z mikrofonem (te wbudowane fabrycznie nie są zbyt dobrej jakości i uniemożliwiają zachowanie prywatności rozmowy).

Kiedy mamy już to wszystko, lub wybraliśmy spośród tego to, co nas interesuje, lub jest nam niezbędne, możemy pomyśleć o tak powszechnych dodatkach, jakimi są pendrive, przejściówki do kart pamięci czy kable USB, umożliwiające podłączenie sprzętu mp3, ipodów czy telefonów komórkowych. Co prawda pendrive czy karta pamięci to nie akcesoria scritce przeznaczone właśnie dla laptopów, ale nie wyobrażamy sobie już bez nich sprawnej pracy przy komputerze. Zawsze pojawia się konieczność skopiowania jakiegoś pliku czy zrzucenia na dysk zdjęć z karty pamięci.

Ostatnią kategorią artykułów, będących dodatkiem do laptopów i notebooków będą całkowicie zbędne z technicznego punktu widzenia elementy, takie jak chociażby bardzo popularne ostatnimi czasy naklejki na grzbiet komputera. Mamy możliwość wyboru pomiędzy mnóstwem wzorów lub zamówienia czegoś specjalnie dla nas, zgodnie z naszymi oczekiwaniami – np. na podstawie ulubionego zdjęcia z wakacji. Takie naklejki są bardzo trwałe, a jednocześnie łatwe w usuwaniu, nie brudzą ani nie niszczą obudowy komputera.

Może Ci się również spodoba