Jaki telewizor wybrać? Plazma czy lcd? cz. 2





Uff! Tyle teoretycznych informacji, przejdę zatem do praktycznych rezultatów działania omówionych technologii z bezpośrednią merytoryczną oceną. Po pierwsze plazma. Takie telewizory muszą być przede wszystkim duże, minimalna rozdzielczość telewizora plazmowego to 32”. Sprawia to, że plazma jest doskonałym produktem do dużych sal konferencyjnych i dla kinomaniaków. W porównaniu do monitorów lcd posiadają one lepszą jakość obrazu, nie występuje w nich zjawisko złamania kątów, obraz jest podświetlany równomiernie. Przez zastosowaną technologię plazma powoduje jednak zmęczenie oczu.

Pamiętajmy że elektrody mogą być włączone albo wyłączone (nie ma stanu pośredniego) a to oznacza migotanie obrazu. Oczywiście częstotliwość występowania takiego migotania jest niewychwytywalna dla ludzkiego mózgu, powoduje jednak zmęczenie oczu. Również wielkość telewizorów powoduje, że nie można ich oglądać z odległości bliższej niż 3,5 metra o ile oczywiście dbamy o wzrok. Dość istotną kwestią jest także spawa wypalania pikseli. Polega to na tym, że duże natężenie występujące w długim okresie czasie, w danym miejscu na ekranie może powodować wypalenie się pikseli. W rezultacie dany fragment monitora będzie jaśniejszy od pozostałych. Takie uszkodzenie może powstać w wyniku oglądania jakiegoś kanału telewizyjnego i wypalenia pikseli przez logo danej stacji. Telewizory plazmowe są raczej mało praktyczne jeżeli chodzi o oglądanie telewizji, ale o wiele bardziej funkcjonalne jeżeli chodzi o oglądanie filmów na dvd. Ostatnią wadą telewizorów plazmowych jest ich mechaniczna delikatność. Należy pamiętać, że nawet najdrobniejsze uszkodzenie szyby powoduje śmiertelną usterkę dla telewizora. Ponadto należy pamiętać, że we wnętrzu telewizora znajduje się gaz co powoduje że nie można go przenosić w pozycji poziomej, może to spowodować trwałe uszkodzenie takiego odbiornika. Tyle z najważniejszych rzeczy poświęconych plazmie. Reasumując to doskonały produkt dla ludzi, którzy chcą w domowym zaciszu uzyskać doskonałą jakość obrazu i kinowy nastrój.

Na zakończenie został już tylko telewizor lcd. Jego główną wadą są słabe kąty widzenia, oraz zła jakość obrazu. Szczególnie jeżeli chodzi o dynamiczne sceny, czy oglądanie telewizora z bliska. Wówczas dochodzi do zjawiska pikselozy, podczas którego naszym oczom ukazują się małe punkciki na ekranie. Ponadto takie telewizory charakteryzują się słabym kontrastem (pamiętając, że lcd stale jest podświetlany lampą, a kolory powstają przez polaryzacje ciekłego kryształu nie jesteśmy w stanie uzyskać z lcd prawdziwej czerni). Tyle jeżeli chodzi o wady, nie jest ich za dużo, ale w przypadku urządzenia jakim jest telewizor są to wady bardzo istotne. Zaletami tego typu telewizora jest jego niska cena, małe gabaryty i nowoczesny wygląd. Powoduje to, że telewizory lcd idealnie nadają się do oglądania na co dzień programów telewizyjnych. Ponadto charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu niż plazma, co może decydować o jego zakupie. Również uniwersalność rozmiarów (12” –37”) może przekonać zwykłego szarego człowieka do zainteresowania się właśnie tego typu odbiornikiem.

Na koniec krótkie podsumowanie. Jeżeli czytelniku szukasz telewizora na co dzień, w miarę taniego i oszczędnego, to powinieneś kupić lcd. Jeżeli jesteś za to kinomaniakiem masz duże mieszkanie i zależy Ci na kinowej jakości, postaw na plazmę.

Może Ci się również spodoba