Jaki program do fakturowania wybrać? Na co zwrócić uwagę?





Na kupno programu do fakturowania złożyć powinno się kilka decydujących czynników. Przede wszystkim osoba, która takiego zakupu chce się podjąć, zastanowić powinna się nad tym, kto z programu będzie korzystał zarówno teraz (czyli zaraz po kupnie programu), jak i, ewentualnie, w przyszłości. Jest to bardzo istotna kwestia, niejednokrotnie bowiem z programu do fakturowania korzystają osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z komputerem czy, tym bardziej, z innymi specjalistycznymi programami. W związku z tym, będą one potrzebowały przystępnego interfejsu, który doprowadzi ich krok po kroku do momentu, w którym będą mogli wypełnić fakturę do końca, a także będą potrafili ją wydrukować. A zatem, pierwszą ważną kwestią, która powinna decydować o kupnie programu do fakturowania, jest przystępność takiego programu i jego dostosowanie do użytkowników o różnym stopniu umiejętności posługiwania się programami komputerowymi. Nie powinien on więc w żaden sposób determinować kadry pracowniczej, a raczej na odwrót – powinien być do niej dostosowany. Żaden bowiem, najlepszy nawet i najbardziej nowoczesny program, nie zastąpi znakomitego pracownika.

W jaki sposób powinien więc wyglądać interfejs takiego programu? Powinien być przede wszystkim skonstruowany przejrzyście – bez nadmiernej ilości niepotrzebnej grafiki „upiększającej” go, a także bez zbyt dużego zróżnicowania pod względem kolorów. Musi być przejrzysty, a najważniejsze opcje zaznaczone konkretnie i jasno tak, aby nikt się podczas korzystania z nich nie mógł pomylić. Powinien zawierać funkcję weryfikacji danych tak, aby osoba korzystająca z niego, miała dodatkową możliwość sprawdzenia wszystkiego, co wydawać jej się może niezbędne w danym momencie.

Następną ważną cechą, jaką kierować powinien się ten, kto pragnie nabyć program do fakturowania, powinna być zawartość takiego programu. To znaczy, czy zawiera on podstawowe funkcje, umożliwiające szybkie orientowanie się wśród wystawionych, firm oraz osób, którym dokumenty zostały wystawione. W związku z tym, powinny znajdować się w jego zasobach dobrze rozbudowane bazy: faktur oraz klientów, a także funkcja definiująca wystawiane dokumenty oraz szeregująca je właśnie według określonych definicji. Niezwykle istotny jest również, związany z tym, dostęp do Internetu, czy raczej: współpraca danego programu do wystawiania faktur z siecią. Dzięki możliwości takiej współpracy, użytkownik uzupełnić może szybko informacje niezbędne, ale takie, których kontrahent z różnych powodów nie podał.

Są jeszcze dwie istotne kwestie związane z kupowaniem programu do fakturowania. Poza przystępnością programu, ważna jest przecież również sama jego cena. Coraz częściej dostępne są darmowe wersje demo różnorakich programów – warto je najpierw wypróbować zanim zainwestuje się w konkretny program. Druga rzecz to wygląd faktur – warto aby były one przyjemne dla oka oraz równie przejrzyste jak sam interfejs programu. Po to, co się podoba, częściej się wraca. Dlaczego więc nie pozyskiwać w ten sposób większej liczby klientów?

Może Ci się również spodoba