Jak wybrać wygodną torbę na laptopa?

Kiedy udało nam się już kupić naszego wymarzonego laptopa, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Co prawda możemy się spotkać z opiniami, że profesjonalny pokrowiec nie jest potrzebny, bo do transportu urządzenia doskonale nadaje się też zwykła torba – pod warunkiem, że będzie mieć odpowiednie wymiary, a przed wilgocią możemy go ochronić np. za pomocą torby foliowej. Jednak nie powinniśmy dawać temu wiary.

W niektórych przypadkach producent lub sprzedawca dołącza do komputera firmową torbę na laptopa i zdejmuje z naszych barków konieczność samodzielnego wyboru odpowiedniego modelu. Częściej jednak zakup tego elementu wyposażenia pozostaje w naszej gestii, i sami musimy się zorientować, co będzie dla nas najlepsze.

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że zakup torby na laptopa to nie fanaberia czy wymysł producentów, chcących nas skłonić do kupna kolejnego, zbędnego gadżetu, ale mądra inwestycja w bezpieczeństwo i trwałość naszego sprzętu. Laptop to wydatek rzędu kilku czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych, torba to tylko ułamek tej ceny – ułamek, który może nas uchronić przed kolejnymi wydatkami. Jeśli jakiekolwiek uszkodzenia wynikną z tytułu naszego zaniedbania, nie będziemy mogli liczyć na żadną rekompensatę, ani naprawę gwarancyjną, ponieważ szkoda powstanie z naszej winy.

Wybierając torbę do laptopa musimy wiedzieć, że ważne jest nie tylko bezpieczeństwo sprzętu, ale i nasza wygoda. Obecnie nie mamy już najmniejszego problemu ze znalezieniem przedmiotu o odpowiednich wymiarach – większość toreb jest przystosowana do zabezpieczania i transportowania wszystkich modeli laptopów, a jeśli potrzebujemy czegoś w niestandardowych wymiarach, to w kilka chwil uda nam się wyszukać interesujące nas artykuły w sklepach internetowych.

Najbardziej prozaicznym elementem, na który nie zawsze zwracamy uwagę, a który w praktyce okazuje się bardzo ważny jest odpowiedni uchwyt – taki, który umożliwi nam wygodne jej noszenie. Jeśli nie mamy możliwości osobistego sprawdzenia jego jakości, powinniśmy przyjrzeć mu się na zdjęciach, starając się go ocenić w ten sposób.

Kolejnym elementem jest szelka. Ważne, by była regulowana, dała się dostosować do naszego wzrostu i wyglądała solidnie. Mimo, że najnowsze technologie dążą do tego, aby nasze komputery ewoluowały w stronę ultra cienkich notebooków, to jednak zwykle mają swoją wagę i chcielibyśmy mieć możliwość wygodnego noszenia jej na ramieniu. Nawet mając w perspektywie tylko krótkie podróże, powinniśmy zadbać o swój komfort.

Tym, na co najbardziej zwracamy uwagę przy wyborze niemal każdego produktu (pomijając oczywiście priorytetową jakość i cenę) jest estetyka. Torby do przenoszenia laptopów przez długi czas nie różniły się między sobą w formie i kolorze – czarne, ewentualnie granatowe, czasem wyposażone w dodatkową przegrodę na dokumenty czy kieszeń na drobiazgi. Dziś możemy wybierać spomiędzy mnóstwa modeli i wzorów, dostosowanych do gustów klientów, nawet tych najbardziej wybrednych.

Torby na laptopy mają po kilka dodatkowych przegródek na akcesoria, kieszonki na komórkę, kanapki czy długopisy. Hitem ostatnich lat są linie toreb, przeznaczonych specjalnie dla kobiet, chcących się wyróżnić i wyrazić swoją oryginalność także w ten sposób. Kolorowe nadruki ze zdjęć, motywy orientalne, zwierzęce, kwieciste wzory, napisy lub jednolite kolory. Wygoda korzystania z przedmiotów codziennego użytku zależy też od ich estetyki, chcemy by były ładne, i jeśli są, czujemy się znacznie lepiej.

Wracając to tak prozaicznych zalet, jakimi jest funkcjonalność: ważne, aby torba była nie solidna i wytrzymała, ale przede wszystkim lekka. Sam laptop waży dostatecznie dużo, byśmy nie musieli dźwigać dodatkowego ciężaru – chociaż dla niektórych osób może to być ułatwieniem – zawsze, kiedy czują zmęczenie ramienia, są pewni, że nigdzie nie zgubili ani nie zapomnieli drogiego sprzętu. W tym może pomóc także wcześniej wspomniana jaskrawa kolorystyka. Być może nasz komputer staje się przez to bardziej widoczny dla złodziei, ale i mniej atrakcyjny, ponieważ zwraca uwagę na tyle, by każdy, kto się z nim pojawi został błyskawicznie zapamiętany.

Priorytetowymi zaletami, jakimi powinna się cechować torba na laptopa jest odpowiedni materiał, wytrzymały, odporny na uszkodzenia i obtarcia, a przede wszystkim wodoodporny. Równie ważne jest solidne usztywnienie, gwarantujące bezpieczeństwo sprzętu i stabilność przechowywania. Nowsze modele są przystosowane do stałego utrzymywania pozycji pionowej. Być może niewielu z nas o tym wie, ale nieprawidłowo przechowywany sprzęt elektroniczny niszczeje, i nie chodzi tu tylko o chronienie go przed skrajnymi temperaturami czy nieodpowiednią wilgotnością, ale w przypadku laptopów także i to, aby nigdy nie znajdowały się pod innym kątem niż standardowy pion, przewidziany przez producentów toreb, oraz poziom.

Kiedy już wiemy to wszystko i pamiętamy o najważniejszych kwestiach, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wybrać się do sklepu – rzeczywistego lub wirtualnego i w jednym z nich wybrać coś dla siebie.

Może Ci się również spodoba