Jak wybrać komputer do gier? cz. 1





Reasumując nie należy oszczędzać na płycie głównej, a przy wyborze procesora kierować się jego wydajnością. Płyta i główna i procesor nie będą funkcjonować bez pamięci RAM. Wielkość tej pamięci jest również niezwykle istotna. Jest to mózg naszego komputera, który ściśle współpracuje z procesorem. Jest to bardzo ogólnikowy opis procesora, jednakże nie chce w tym artykule zagłębiać w szczegóły techniczne a zwrócić jedynie uwagę na parametry które są obecni najbardziej popularne i wydajne.

I takim parametrem przy pamięci RAM jest typ modułu. Obecnie najpopularniejszymi typami są DDR 2 i DDR 3. przy wyborze pamięci RAM trzeba zwrócić uwagę na wielkość tej pamięci. Ta wielkość jest o tyle istotna ponieważ pamięć RAM jest pamięcią, która współpracuje nie tyle z procesorem co z kartami graficznymi. I tak osobiście polecam kupując nowy komputer zaopatrzyć się w pamięć o wielkości min. 3 Gb pamięci na module DDR 3 na szynie FSB min 1066 MHz. W tym miejscu trzeba zwrócić jeszcze raz uwagę na szyby FSB, ponieważ dzięki nim poszczególne podzespoły ze sobą się wiążą i dobrze jest kiedy wszystkie podzespoły posiadają jednakowa częstotliwość przepustowości szyny FSB.

Zostawmy jednak te podzespoły i przejdźmy do tego co gracza interesuje najbardziej czyli do kart graficznych. Karty graficzne powinny wyróżniać się kilkoma podstawowymi cechami. I tak powinny posiadać własną pamięć. Jeżeli będziemy patrzeć na ten parametr warto zainteresować się kartami posiadającymi ok. 526 MB pamięci. Jest to wystarczająca ilość pamięci w karcie graficznej. Ważny jest też typ pamięci, czy to jest DDR 2 czy DDR 3. Ważna jest także wielkość taktowania rdzenia i pamięci, gdzie im wartości wyższe tym karta jest lepsza. Do istotnych elementów można dodać także szynę pamięci wyrażaną w bitach oraz zestaw funkcji API DirectX. Obecnie finalną wersją jest DirectX 10.1, Shader 4.1. Co do kart graficznych warto też zwrócić uwagę czy dana karta ma osobny wentylator, jeżeli tak to dobrze, jeżeli nie, możemy obawiać się przegrzewania naszego kompa. W wyborze karty graficznej decydujące znaczenie mogą mięć wyjścia i wejścia tej karty jak np. gnido HDMI czyli gniazdo umożliwiające podłączenie naszego kompa do telewizorów lcd. Również ważna jest technologia wykonania procesora, im on jest mniejszy tym mniej się nagrzewa powodując, że gra staję się o wiele bardziej wydajna.

Do tego miejsca omówiliśmy najważniejsze parametry komputera czyli płytę główną, procesor, pamięci RAM i kartę graficzną. Pozostają jeszcze dwa elementy, które przy grach komputerowych są stosunkowo ważne. Po pierwsze pojemność dysku twardego. Im pamięć większa tym więcej zmieścimy gier i innych potrzebnych danych na naszym kompie. Drugim parametrem jest karta dźwiękowa. Obecnie stosunkowe dobre rezultaty dają zintegrowane z płytami głównymi karty dźwiękowe. Oczywiście można dokupić odpowiednią kartę nie zintegrowaną, ale uważam, że lepiej za pieniądze wydane na kartę zafundować sobie porządny sprzęt nagłaśniający. Zintegrowane karty zazwyczaj wystarczają do pełnej satysfakcji z gry komputerowej.

Mam nadzieje, że ten laicki poradnik chociaż trochę pozwoli uzmysłowić przyszłemu posiadaczowi komputera na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie maszyny do gier. Reasumując należy przy tym zakupie brać pod uwagę płytę główną, która umożliwi nam późniejsze rozbudowanie komputera, wydajność procesora, wielkość pamięci RAM i wykonanie karty graficznej.

Może Ci się również spodoba