Jak uratować mokry telefon komórkowy?





Czy kiedykolwiek komórka spadła Ci do zlewu, albo gorzej, do… WC? Czy kiedykolwiek zostawiłeś ją w kieszeni a spodnie oddałeś do prania? Czy przytrafiło Ci się pływałać z telefonu komórkowym w kieszeni? Takie zdarzenia oznaczają zazwyczaj, że Twój telefon nadaje się do wymiany. Jednak czasami, jeśli jesteś szybki i masz odrobinę szczęścia, możesz uratować swój gadżet! Oto kilka porad:

1. Wyciągnij go jak najszybciej z wody. Plastikowe osłony na telefonach komórkowych są dość ciasno ze sobą połączone, ale mimo to, woda może dostać się do środka bardzo szybko. W ciągu 20 sekund lub nawet szybciej. Czas nie jest tutaj Twoim sprzymierzeńcem! Jeśli nie możesz łatwo się do niego dostać, wyjmij baterię, gdy jeszcze jest pod wodą.

2. Nie panikuj. Telefon prawdopodobnie nie będzie zbyt uszkodzony, jeśli od razu wyjmiesz go z wody i odpowienio się nim zajmiesz,

3. Wyjmij baterię. Jest to jeden z najważniejszych kroków. Odcięcie prądu od telefonu jest pierwszym etapem w jego ratowaniu. Wiele układów elektronicznych telefonu przetrwa zanurzenie w wodzie, pod warunkiem że nie płynie w nich w danym momencie prąd.

4. Wyjmij kartę SIM. Część cennych kontaktów oraz innych danych może być zapisanych na karcie SIM. Dla niektórych SIM może być więcej wart niż sam telefon. Kart SIM dobrze przetrwa zalanie. Wystarczy, że ją wytrzesz i zostawisz w suchym miejscu do czasu włączenia telefonu.

5. Wysusz telefonu. Oczywiście trzeba jak najszybciej usunąć jak najwięcej wody z aparatu. Potrząśnij nim, a następnie delikatnie usuń pozostałą wodę na przykład papierowym ręcznikiem lub delikatną szmatką.

6. Użyj absorbentu. Najlepiej umieścić telefon w substancji absorbującej wilgoć, w substancji higroskopijnej. Przykładem takiego materiału może być ryż lub… spiritus. Sprawdzaj materiał pochłaniający co godzinę przez 4 do 6 godzin, do momentu całkowitego pozbycia się wody.

7. Użyj suszarki. Po wyjęciu z absorbentu, włącz suszarkę do włosów i delikatnie osuszaj wszystkie zakamarki telefonu przez 5-7 minut. Taki zabieg wyeliminuje resztki wilgoci z telefonu, oraz oczyści go z pyłu i kurzu.

8. Test telefonu. Po wykonaniu powyższych czynności, upewnij się, że wszystko jest czyste i suche. Podłącz baterię do komórki i zobacz czy działa. Jeśli telefon nie działa, podłącz go do swojej ładowarki bez baterii. Gdy zadziała, oznacza to, że potrzebny jest nowy akumulator. Jeśli nie, pozostaje oddanie telefonu do serwisu. Szansa na naprawę nadal istnieje. Nie próbuj ukryć fakt, że komórka była mokra, gdyż dezinformacja naprawiających, może obniżyć skuteczność naprawy.

Powodzenia!

Może Ci się również spodoba