Jak ubezpieczyć laptopa lub palmtopa?

Kiedy decydujemy się na zakup drogiego sprzętu musimy – choć niechętnie liczyć się z tym, że może on doznać uszczerbku, zniszczyć się lub zostać skradziony. Jako że szybki rozwój technologiczny zobowiązuje nas do wprowadzania coraz większej dozy nowoczesności do naszego życia i pracy, coraz więcej osób posiada przenośne komputery, za pomocą których sprawdza w internecie informacje, kontaktuje się ze znajomymi, a nawet pracuje.

Jako że nawet kupno niezbyt zaawansowanego modelu wiąże się ze sporym wydatkiem, to większość z nas boi się utraty sprzętu, a co gorsza także i zgromadzonych na twardym dysku informacji, nierzadko cenniejszych niż sam komputer. Nawet, jeśli dla postronnej osoby mogą się one wydawać bezwartościowe, dla nas mogą być bezcenne.

Jak się uchronić przed stratą? W przypadku danych jedynym pewnym sposobem będzie odpowiednio częste robienie backupów, czyli kopii zapasowych i zapisywanie ich na alternatywnych nośnikach pamięci elektronicznej. Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie naszego laptopa bądź palmtopa, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.

Sprzęt elektroniczny, także ten mobilny możemy ubezpieczyć na tej samej zasadzie, co inne mienie podręczne takie jak walizki, plecaki, portfele czy karty kredytowe. Niektóre firmy ubezpieczające wymagają od nas skorzystania z szerszej oferty, obejmującej także i inne sprzęty, znajdujące się w naszym mieszkaniu. Dzięki podpisaniu umowy tego typu możemy spać spokojnie, ponieważ nasze mienie jest bezpieczne bez względu na to, gdzie się znajduje – nawet, jeśli poza naszym mieszkaniem.

Jeśli nie jesteśmy odpowiednio zorientowani w podejściu naszego macierzystego ubezpieczyciela, możemy łatwo zasięgnąć informacji w internecie i w większości przypadków zażyczyć sobie bezpłatnej analizy sytuacji i symulacji kosztów. Niestety niektórzy ubezpieczyciele biorąc pod uwagę, że mobilny sprzęt jest bardziej narażony na kradzież, życzą sobie sporych składek, niekiedy zainwestowania w dodatkowe zabezpieczenia, a w skrajnych przypadkach odmawiają podpisania umowy, jeśli zobowiążemy się do nie żądania rekompensaty, jeśli szkoda zostanie wyrządzona poza miejscem naszego zamieszkania (a dokładniej zameldowania, co z kolei wiąże się z koniecznością ubezpieczenia całego domu a laptopa dodatkowo, jedynie jako części mienia).

Jedną ze standardowych form ubezpieczenia laptopa lub palmtopa jest uiszczenie odpowiedniej opłaty w sklepie, podczas odbierania sprzętu, ale wiąże się to jednak z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy na ten temat. Po dokonaniu zakupu zdecydowanie się na polisę tego typu jest już niemożliwe.

Ponadto, jeśli nabywamy sprzęt od poprzedniego właściciela, nawet jeśli nie był on zbyt długo użytkowany, nie mamy wielkich szans na ubezpieczenie – jego stan techniczny może być wątpliwy, a bardzo mała oferta ze strony firm działających w tej branży uniemożliwia nam skorzystanie z atrakcyjnych cen.

Jeśli jesteśmy pracownikami większej korporacji, możemy liczyć na to, że naszemu pracodawcy uda się wynegocjować ubezpieczenie firmowego sprzętu. Jako klienci indywidualni powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, czy ubezpieczenie jest nam niezbędne. A jeśli tak, to czy mamy możliwość dołączenia sprzętu do innych, ubezpieczonych już elementów naszego mienia. Musimy liczyć się z tym, że jest to stosunkowo nowa, a co za tym idzie także i droga usługa, która niestety nie jest przeznaczona na długi okres czasu. Niezależnie od tego, jakie kwoty jesteśmy w stanie zaoferować, ubezpieczyciel może nam odmówić wydania polisy, jeśli nasz sprzęt jest starszy niż rok, a my w odpowiednim momencie (najlepiej w momencie zakupu) nie uiściliśmy odpowiednich opłat.

Jako, że jest to swoiste novum na rynku, i większości użytkowników może się wydawać dziwactwem, to i poważni ubezpieczyciele traktują ten temat po macoszemu. Na szczęście powstają młode firmy, starające się trafiać w potrzeby klientów. Coraz częściej taka umowę możemy zawrzeć za pośrednictwem internetu, ale nie zawsze mamy pewność, czy firma, deklarująca tam swoje usługi będzie wobec nas rzetelna.

Może Ci się również spodoba