Jak skutecznie szukać pracy?





Każdy z nas co najmniej kilka razy w życiu staje w obliczu konieczności znalezienia pracy. Na początku nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać, a stres bardziej nas paraliżuje, niż motywuje do działania. Nie możemy zapominać  o tym, że im dłuższa jest nasza absencja na rynku, tym trudniej będzie nam tam wrócić.

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć  o zarejestrowaniu się w najbliższym Urzędzie Pracy, jeśli okres naszego bezrobocia trwa dłużej niż miesiąc. W ten sposób nie stracimy ubezpieczenia zdrowotnego i damy sobie czas na znalezienie nowej posady. Niestety to rozwiązanie ma również swoje wady – będziemy musieli podjąć pracę na stanowisku, które zaproponuje nam Urząd Pracy, nawet jeśli nie będzie nas ona satysfakcjonowała pod względem zarobków. A co, jeśli już mamy pracę, z której nie jesteśmy zadowoleni i najchętniej znaleźlibyśmy coś  nowego? Najprostszą i wymagającą stosunkowo małego wysiłku metodą jest wypytanie znajomych, którzy albo wiedzą coś  o atrakcyjnej, wolnej posadzie, bądź sami byliby w stanie nas zatrudnić. Jednak większość z nas nie może liczyć na takie rozwiązanie, lub wolałaby tego dokonać  bez niczyjej pomocy. Na szczęście mamy przed sobą wiele możliwości, i im większe wykażemy zaangażowanie w szukaniu, tym większe będą nasze szanse na znalezienie wymarzonej posady.

Jedną z możliwości jest zgłoszenie się do agencji zatrudnienia (biura pośrednictwa pracy), w którym mamy możliwość przejrzenia aktualnych ofert pracy oraz zostawienia swojego CV, które umożliwi agencji skontaktowanie się z nami, kiedy pojawi się jakaś propozycja dla nas. Jest to jedna z bardziej biernych form szukania nowego miejsca zatrudnienia. Jeśli chcemy mieć pełną  kontrolę nad rynkiem zatrudnienia, powinniśmy mówiąc potocznie wziąć sprawy w swoje ręce. Na początek powinniśmy przygotować  CV i list motywacyjny – pomocne będzie spisanie wszystkich swoich umiejętności i doświadczeń na kartce papieru, które później wykorzystamy.

 

Kiedy mamy już te dwa dokumenty, zapisane w wersji elektronicznej, możemy przystąpić do szukania ofert w Internecie. Jedną z najpopularniejszych stron, na którą możemy trafić jest praca.pl, pracuj.pl ale na dobrą sprawę oferty pracy możemy znaleźć wszędzie. Na popularnych portalach informacyjnych, na regionalnych stronach z ogłoszeniami czy w gazetach. Internet jest najwygodniejszy, bo mamy bezpośredni dostęp do największej ilości propozycji, ale jednocześnie jesteśmy tu bardziej narażeni na to, że ktoś brzydko mówiąc sprzątnie nam sprzed nosa naszą wymarzoną pracę. Właśnie dlatego powinniśmy mieć wszystkie dokumenty pod ręką, aby móc natychmiast je wysłać do potencjalnego pracodawcy. Przede wszystkim powinniśmy być  kreatywni i konsekwentni – jeśli szukamy za pośrednictwem gazet, to nie ograniczamy się do jednorazowego zakupu. Serwisy ogłoszeniowe odwiedzamy regularnie. Możliwe, że sukces przyjdzie szybko, inni będą  musieli trochę na niego poczekać.

Nie powinniśmy się łudzić,  żadna z tych metod nie jest 100% skuteczna. Na najlepsze efekty możemy liczyć tylko wtedy, kiedy korzystamy ze wszystkich tych możliwości i jesteśmy cierpliwi.

Może Ci się również spodoba