Jak schudnąć stosując dietę niskowęglowodanową – fakty, nauka i mity

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest ważne dla organizmu. Nie tylko zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru, cukrzycy i nadciśnienia, ale może także obniżyć ryzyko wystąpienia kilku różnych nowotworów. Najbardziej skutecznym długoterminowym planem kontroli wagi jest stały spadek wagi o 1-2 kg tygodniowo. Wiele planów żywieniowych powoduje uczucie głodu i niezadowolenia. Są to główne powody, dla których trudno jest trzymać się zdrowszego planu żywieniowego. Jednak nie wszystkie diety mają taki efekt. Diety nisko węglowodanowe i pełnowartościowe diety o niższej kaloryczności są bardziej skuteczne w odchudzaniu i mogą być łatwiejsze do stosowania niż inne diety. Oto kilka sposobów na rozpoczęcie odchudzania od dziś, które obejmują zdrowe nawyki żywieniowe i życiowe.

Ograniczenie węglowodanów rafinowanych

Pierwszym krokiem jest ograniczenie węglowodanów rafinowanych, takich jak białe pieczywo, makaron i ryż. Węglowodany rafinowane mają więcej kalorii i mniej składników odżywczych niż ich pełnoziarniste odpowiedniki. Mają też zwykle wyższy indeks glikemiczny, co oznacza, że szybko się trawią i powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy. Może to prowadzić do uczucia głodu, przejadania się i przybierania na wadze. Badania pokazują, że osoby stosujące dietę niskowęglowodanową tracą więcej na wadze, ponieważ spożywają więcej białka, które dodatkowo wspomaga wzrost mięśni.

Aby dieta niskowęglowodanowa działała jeszcze lepiej, wybieraj pokarmy wysokobiałkowe:

*fasola

*Pierś lub udo z kurczaka bez skóry

*Niskotłuszczowe produkty mleczne (niskotłuszczowy twarożek, jogurt z chudego mleka)

*jajka z żółtkiem (gdzie znajduje się większość dobrych tłuszczów)

*chuda wołowina lub wieprzowina z usuniętym widocznym tłuszczem

*Pierś z indyka bez skóry

*Ryby (łosoś, tuńczyk)

*Stek z chudej szynki lub rostbefu

*Kotlet schabowy lub polędwica Ważne jest, aby włączyć te wysokobiałkowe produkty do swoich zdrowych nawyków żywieniowych na całe życie, ponieważ trudno jest utrzymać spadek wagi na diecie niskowęglowodanowej, jeśli nie uwzględnia się opcji wysokobiałkowych.

Jedz białko, tłuszcze i warzywa

Dieta oparta na białku, tłuszczach i warzywach jest idealna do utraty wagi. Białko zawiera dużą ilość substancji zwiększających sytość, które sprawiają, że czujesz się syty przez dłuższy czas. Tłuszcze są również dobrym źródłem sytości i mają związek z utratą wagi. Warzywa natomiast są bogate w błonnik i składniki odżywcze, które utrzymują organizm w zdrowiu podczas odchudzania.

Ruszaj się co najmniej 30 minut dziennie.

Gdy czujesz, że nie jesteś głodny, to tak naprawdę Twój organizm mówi Ci, że potrzebuje ruchu. Aktywność fizyczna pobudza metabolizm organizmu. Pomaga organizmowi uwalniać insulinę i spalać tłuszcz. Ćwiczenia fizyczne to także świetny sposób na zmniejszenie uczucia głodu.

Pij dużo wody

Picie wody ma zasadnicze znaczenie dla utraty wagi, ponieważ utrzymuje organizm w stanie nawodnienia i sytości. Ponadto nawodnienie zapobiega przejadaniu się, ponieważ zmniejsza uczucie głodu. Woda pomaga także organizmowi przetwarzać składniki odżywcze i wypłukiwać toksyny, co może prowadzić do utraty wagi.

Może Ci się również spodoba